HLAVNÝ PARTNER
PARTNERI / PRODUKTOVÍ PARTNERI
MEDIÁLNI PARTNERI
INŠTITUCIONÁLNI PARTNERI
ZÁŠTITU NAD PODUJATÍM PREVZALI

41. seminár EOV v Šamoríne

pondelok, 29 november 2021

S ročným odkladom sa v Olympijskom tréningovom centre v Šamoríne uskutočnil 41. seminár Európskych olympijských výborov (EOV). Tradičné stretnutie prezidentov, generálnych sekretárov a zástupcov národných olympijských výborov z 50 krajín Európy sa prvýkrát konalo v hybridnej forme. Delegáti využili možnosť a na rokovania sa pripájali aj on-line zo svojho domova.

Seminár otvorili generálny sekretár Slovenského olympijského a športového výboru Jozef Liba, prezident Európskych olympijských výborov Spyros Capralos a štátny tajomník pre šport Ivan Husár.

„Chcem vyjadriť hlbokú vďaku našim hostiteľom zo Slovenského olympijského a športového výboru za usporiadanie tohto významného podujatia v náročnom období,“ povedal v úvodnom príhovore Spyros Capralos, ktorý na seminár pricestoval prvýkrát v úlohe prezidenta EOV.

Semináru dominovali dve hlavné témy: „Po Tokiu 2020“ a „Najlepšia cesta do budúcnosti“. Generálna tajomníčka Asociácie národných olympijských výborov (ANOV) Gunilla Lindbergová a Toshio Tsurunaga, vedúci služieb MOV pre hry a vzťahy s národnými olympijskými výbormi, komplexne zhodnotili OH Tokio 2020 s osobitným dôrazom na opatrenia prijaté na prekonanie výziev COVID-19.

Tsurunaga síce priznal množstvo problémov, ktoré sa vyskytli na odložených hrách, ale na záver povedal: „Vo všeobecnosti si myslím, že hry boli veľmi úspešné, najmä v podmienkach, v akých sme fungovali. Poznatky získané v Tokiu 2020 sa už uplatňujú pri príprave nadchádzajúcich zimných olympijských hier Peking 2022.“

Následne sa pozornosť sústredila na skvelé výkony európskych športovcov v Tokiu 2020. Športový riaditeľ EOV Peter Brüll poskytol všeobecný prehľad o výsledkoch a uviedol, že medaily získali športovci 40 z 50 európskych národných olympijských výborov, čo predstavuje takmer polovicu (48,43 %) z celkového počtu medailí.

Športovci sú centrom športu

Počas druhého dňa seminára sa diskutovalo o osvedčených postupoch komisie športovcov EOV. „Vrcholový šport je predovšetkým o športovcoch. Sú v centre športu. Preto ich je potrebné viac zapojiť do rozhodovacieho procesu,“ povedal predseda komisie športovcov EOV Gerd Kanter. „Je dôležité, aby športovci mali hlas, pretože práve z hľadiska súťaže nám môžu povedať, ako by sa veci mohli zlepšiť.“

Tretia panelová diskusia dvojdňového seminára bola na tému Marketing a komunikácia a jej súčasťou boli informácie o užitočných nástrojoch pre národné športové výbory a o osvedčených postupoch.

Na záver sa prezentovali organizátori nasledujúcich podujatí

Zasadnutie o športových podujatiach EOV sa zameralo na 3. európske hry v Krakove a Malopoľsku a na nadchádzajúce Európske olympijské festivaly mládeže (EYOF) vo Vuokatti a Banskej Bystrici. Za slovenské podujatie informovali predseda koordinačnej komisie Joseph Cassar, predseda organizačného výboru Peter Hamaj a riaditeľka medzinárodného oddelenia SOŠV Petra Gantnerová, ktorá mala pod organizátorskou taktovkou celý šamorínsky seminár a pod jeho skončení počúvala, podobne ako moderátorka Danka Barteková, od priamych účastníkov slová chvály.

Európska olympijská rodina sa najbližšie stretne 11. a 12. júna 2022 na valnom zhromaždení v Skopje v Severnom Macedónsku.

17. mája 2022

Stovky preškolených dobrovolníkov sú pripravení na EYOF

Druhá polovica minulého týždňa patrila v Banskej Bystrici dobrovoľníkom. V meste pod Urpínom se zišlo 700 dobrovoľníkov, aby poslední júlový týžden pomohli s organizáciou Európskeho olympijského festivalu mládeže. Pozrite sa, ako vyzeralo školenie, na ktorom sa zúčastnili dobrovoľníci vo veku od 16 do 76 rokov. Highlight video: Hymna Nasťa Kuzminová Júlia Jančíková Ján Nosko Peter […]

13. mája 2022

Hviezdy EYOFu #5 – Viola Hambidge

Necelé tri mesiace zostávajú do najväčšieho Európskeho olympijského festivalu mládeže. Rada športovcov má už splnené kvalifikačné limity a s kľudom sa pripravujú na vrchol ich doterajšej športovej kariéry. Jednou z nic je estónska atlétka Viola Hambidge. Estónska bežkyňa na stredné trate oslávi 15. júla 16. narodeniny. Medzi “púlkařmi” bude patriť k najväčím ašpirantkám na titul, […]

12. mája 2022

Dobrovoľníci – základný pilier EYOF Banská Bystrica 2022

Stovky dobrovoľníkov dorazili do Banskej Bystrice. Neoddeliteľnou súčasťou veľkých športových podujatí sú dobrovoľníci. Rovnako to bude od 24. do 30. júla 2022 v Banskej Bystrici na XVI. letnej edícii Európskeho olympijského festivalu mládeže. V týždni od 12. do 14. mája sa pod Urpínom zišlo vyše 700 dobrovoľníkov, aby sa dozvedeli konkrétne informácie k ich vybranej […]

Všetky správy