GENERÁLNY PARTNER
HLAVNÝ PARTNER
PARTNERI / PRODUKTOVÍ PARTNERI
MEDIÁLNI PARTNERI
INŠTITUCIONÁLNI PARTNERI
POD ZÁŠTITOU

Bilancia tohtoročných príprav na EYOF 2022

piatok, 17 december 2021

EYOF je príležitosť prezentovať sa v pozitívnom svetle pred celou Európou. „Naším cieľom je pripraviť podujatie, ktorý zviditeľní Slovensko i Banskú Bystricu a ukáže, že aj u nás vieme zorganizovať veľké medzinárodné podujatie. EYOF môže pomôcť aj rozvoju športu a jeho popularizácii medzi mladými ľuďmi na Slovensku,“ povedal prezident organizačného výboru a primátor Banskej Bystrice Ján Nosko.

EYOF 2022 by mal prezentovať, že multišportové podujatia môžu ísť z veľkých aglomerácií aj do menších miest a regiónov. „Banská Bystrica chce ukázať, že je to možné urobiť aj s nízkym rozpočtom a nastaviť v tomto smere latku aj pre iných organizátorov,“ poznamenal Nosko, ktorý potvrdil, že obdoba mládežníckej olympiády bude prínosom: „Okrem zveľadenia a zmodernizovania športovej infraštruktúry prinesie EYOF aj ďalšiu pridanú hodnotu. Nielenže sa Banská Bystrica ešte viac zviditeľní na športovej mape Európy, ale vďaka návštevníkom zo zahraničia prinesie aj ekonomické benefity. EYOF má viac ako mestský charakter a bude oslavou športu a olympizmu v celom našom regióne. Pomôže propagácii a podpore zdravého životného štýlu, rozvoju športu a zvýšeniu kvality života detí, mládeže i dospelých. Som presvedčený, že podujatie môže ľudí ešte viac pritiahnuť k aktívnemu pohybu.“

Nad športovým sviatkom pre mladých ľudí od 14 do 18 rokov prevzala záštitu prezidentka SR Zuzana Čaputová, minister obrany Jaroslav Naď má patronát nad bezpečnostným konceptom EYOF a minister životného prostredia Ján Budaj nad projektom trvalej udržateľnosti.

Maskot EYOF je banský škriatok Permoník, ktorého predstavili pri príležitosti odpočítavania 365 dní do EYOF 2022. Otvárací ceremoniál sa uskutoční 24. júla 2022 na priestranstve pri pamätníku Slovenského národného povstania. „Záverečný ceremoniál sa bude niesť v duchu oficiálneho odovzdávania vlajky nasledujúcemu organizátorovi EYOF 2023 v slovinskom Maribore,“ skonštatoval riaditeľ organizačného výboru Peter Hamaj.

Organizátori v závere septembra privítali zástupcov Európskych olympijských výborov (EOV). Koordinačná komisia na čele s jej predsedom Josephom Cassarom z Malty prišla skontrolovať stav príprav športového podujatia – zrejme najkomplexnejšieho, ktoré môže Slovensko reálne organizovať. „Som milo prekvapený potenciálom organizátorov, ktorí všetko pripravujú v súlade s našimi očakávaniami, teda aby bolo myslené prioritne na športovcov,“ prezradil po skončení kontroly Joseph Cassar. Poznamenal tiež, že región Banskej Bystrice ponúka veľmi dobré prostredie pre organizáciu významného podujatia pre mládež. „Príde sem množstvo ľudí a krásy Banskej Bystrice sa dostanú do povedomia celej Európy.“

Na konci júla 2022 ožijú športoviská nielen v Banskej Bystrici, ale aj vo Zvolene, Detve, Slovenskej Ľupči a Badíne. „Srdcom celého EYOF bude Športový park, ktorý vznikne v areáli na Štiavničkách. Jeho centrom bude Štadión Slovenského národného povstania. Rokmi zanedbaná športová infraštruktúra dostáva nový šat a po skončení EYOF bude ďalej slúžiť Banskobystričanom, ktorí sa na vynovených športoviskách budú cítiť príjemnejšie,“ uviedol Nosko.
Organizátori postupne pripravujú všetky športoviská. Komplexná revitalizácia čakala krytú plaváreň na Štiavničkách, atletický štadión je už dokončený, rekonštrukcia banskobystrického zimného štadióna – dejiska gymnastických súťaži sa blíži ku koncu a na rad príde aj modernizácia športovej haly v Detve.

Na EYOF 2022 budú mladí športovci súťažiť v jedenástich odvetviach – atletike, bedmintone, basketbale, cestnej cyklistike, džude, hádzanej, plávaní, športovej gymnastike, tenise, triatlone a volejbale. Potrebné bude pripraviť 14 športovísk. „Koordinačná komisia zo zahraničia nám odsúhlasila rozmiestnenie športovísk, ktoré spĺňajú ich podmienky v rámci časovej a logistickej dostupnosti,“ informoval športový riaditeľ podujatia Marek Majerčák. Pripomenul tiež, že viaceré športoviská určené pre EYOF 2022 v ostatných mesiacoch hostili úspešné testovacie podujatia a ďalšie sa chystajú na jar budúceho roka.

Neoddeliteľnou súčasťou veľkých športových podujatí sú dobrovoľníci, ich registráciu spustili v marci 2021 s cieľom získať ich 1500. „Verím, že obyvateľom, mládeži i športovcom nebude podujatie ľahostajné, zapoja sa a pomôžu nám s jeho organizáciou. Každý môže získať to najdôležitejšie – nezabudnuteľné zážitky, nových priateľov a skúsenosti na nezaplatenie,“ hovorí banskobystrický primátor J. Nosko.

Organizačný výbor EYOF 2022 v spolupráci s Slovenským olympijským a športovým výborom (SOŠV) pripravil v roku 2021 bohatú paletu aktivít zameraných na oblasť olympijskej výchovy s cieľom pomôcť propagovať oblasť kultúry a športu medzi európskymi krajinami prostredníctvom vzdelávania mládeže o olympijských hodnotách a v spolupráci s mladými ľuďmi.

31. júla 2022

Medailová bilancia: Taliani si podmanili EYOF, Slováci najlepší v tenise

Európsky olympijský festival mládeže 2022 v Banskej Bystrici je na konci. Medailovú bilanciu dominantne ovládli reprezentanti Talianska, ktorí získali 47 cenných kovov – 21 zlatých, 12 strieborných a 14 bronzových. Taliani uspeli v šiestich športoch: plávaní, atletike, džude, športovej gymnastike, volejbale a cyklistike. Ich najväčšou doménou bol prvý spomenutý šport. Z bazéna na  Štiavničkách si […]

Zopár zaujímavých čísel z EYOF 2022

Na EYOF 2022 v Banskej Bystrici sa predstavilo 2 300 športovcov zo 48 krajín sveta. Najväčšia výprava bola domáca – slovenská so 149 športovcami, za ňou nasledovala nemecká s 133 športovcami. Najmenšiu výpravu malo Monako len s 3 športovcami. Na EYOF 2022 pomáhalo presne 1032 dobrovoľníkov, z toho bolo 425 mužov a 607 žien, ich […]

Úsmev na tvárach dobrovoľníkov si budem pamätať dlho, tvrdí výkonný riaditeľ EYOF

Európsky olympijský festival mládeže (EYOF) 2022 v Banskej Bystrici je minulosťou. V nedeľu večer sa záverečným ceremoniálom definitívne skončilo najväčšie multišportové podujatie v histórii Slovenska. Ešte pred ním bola na programe záverečná tlačová konferencia na banskobystrickom zimnom štadióne, kde súťažilo v športovej gymnastike. „Som hrdý na všetkých členov organizačného výboru EYOF, skutočne odviedli skvelú prácu. […]

Všetky správy