HLAVNÝ PARTNER
PARTNERI / PRODUKTOVÍ PARTNERI
MEDIÁLNI PARTNERI
INŠTITUCIONÁLNI PARTNERI
ZÁŠTITU NAD PODUJATÍM PREVZALI

Dobrovoľníci – základný pilier EYOF Banská Bystrica 2022

štvrtok, 12 máj 2022

Stovky dobrovoľníkov dorazili do Banskej Bystrice.

Neoddeliteľnou súčasťou veľkých športových podujatí sú dobrovoľníci. Rovnako to bude od 24. do 30. júla 2022 v Banskej Bystrici na XVI. letnej edícii Európskeho olympijského festivalu mládeže. V týždni od 12. do 14. mája sa pod Urpínom zišlo vyše 700 dobrovoľníkov, aby sa dozvedeli konkrétne informácie k ich vybranej pozícii a mohli pomôcť zvládnuť priebeh mládežníckej olympiády s 3600 účastníkmi z piatich desiatok krajín starého kontinentu.

“Dobrovoľníctvo sa vďaka Európskemu olympijskému festivalu mládeže dostáva do popredia vo vnímaní slovenskej verejnosti. Pevnú súčasť tvoria práve dobrovoľníci, bez ktorých by sme EYOF nedokázali usporiadať. Nejde však len o kvantitu, ale i kvalitu, a preto sa tento týždeň stretávajú všetci dobrovoľníci v Banskej Bystrici. Aktuálne sa zdokonaľujú v ich vybranom odvetví, ktoré budú mať počas podujatia na starosti a stanú sa tak plnohodnotnou podporou akcie,” hovorí výkonný riaditeľ EYOF Peter Hamaj.

“Ďakujem všetkým, ktorí sa rozhodli stať sa dobrovoľníkmi na Európskom olympijskom festivale mládeže v našom meste. Práve dobrovoľníci sú najdôležitejším a neodmysliteľným segmentom pri organizácii podujatí takýchto veľkých rozmerov. Som presvedčený, že počas najbližších dní sa staneme jednou veľkou športovou rodinou a spoločnými silami pripravíme úspešný festival. Verím, že celému svetu ukážeme naše slovenské, dobrovoľnícke srdce,” dopĺňa primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko.

Proces registrácie je otvorený od marca 2021 pre všetky staršie vekové kategórie ako 16 rokov. „Vekový rozptyl máme naozaj veľký – od šestnásťročných až po najstaršieho dobrovoľníka, ktorý má 76 rokov. Aj tento fakt potvrdzuje, že ide  o pozíciu pre každého bez rozdielu. Teraz sme vo fáze, kedy sa nám do dejiska EYOFu zišli všetci registrovaní dobrovoľníci. Na nás je teraz oboznámiť všetkých prítomných s dôležitosťou ich pozície a konkrétne informovať o ich práci  a dennom programe na najväčšej multišportovej akcii tohto roka na Slovenku,” popisuje riaditeľka dobrovoľníkov Júlia Jančíková.

Trojdňové školenie aj s ambasádormi EYOF 2022

Dobrovoľníci si môžu vybrať zo 16 oblastí, v ktorom budú počas EYOF nápomocní. S ich činnosťou sa ráta nielen počas, ale aj pred a po podujatí. „Dobrovoľníkov potrebujeme na každom kroku. Od uvítania hostí, cez catering, priamo na športoviskách, pri asistencii olympijským delegáciám, pri bezpečnosti, transfere, ubytovaní, účasti na ceremoniáloch až po administratívnu činnosť. Dobrovoľnícka činnosť počas takéhoto multišportového podujatia s vysokým počtom účastníkov je nenahraditeľná a veľmi potrebná v akejkoľvek oblasti,” zdôrazňuje dôležitosť dobrovoľníctva Jančíková. Na školení po úvodnom zoznámení sa s dôležitými členmi celého organizačného výboru sa rozdelia do skupín podľa pracovnej oblasti. Každá skupina dostane konkrétny popis ich pozície, časový harmonogram pracovných aktivít a rady, ako a čo najefektívnejšie ich post vykonávať.

Súčasťou programu a svoj pohľad na dobrovoľníctvo prídu osobne odprezentovať olympijskí víťazi, a zároveň ambasádori EYOF 2022, biatlonistka Nasťa Kuzminová a atlét Matej Tóth. „Žiadna športová akcia by sa neuskutočnila bez dobrovoľníkov. Dobrovoľníci sa naučia vlastnej zodpovednosti, vyskúšajú si pracovné schopnosti, posunú vlastné hranice, využijú jazykové znalosti a zažijú priateľskú, športom nabitú atmosféru najväčšej multišportovej akcie na Slovensku,” vymenúva benefity ambasádorka Anastasia Kuzminová. „Dobrovoľníci pridávajú športovej akcii priateľskú tvár. Dokážu to iba ľudia, ktorí sú ochotní venovať svoj voľný čas v prospech iných. Bez nich by sme my športovci nemohli bojovať o medaily, dopĺňa olympijský víťaz v chôdzi Matej Tóth.  Anastasia Kuzmina spolu s Matejom Tóthom natočili aj motivačné video pre dobrovoľníkov, ktoré je súčasťou dobrovoľníckej kampane.

Chceš sa stať dobrovoľníkom? Neváhaj! Nábor dobrovoľníkov je stále otvorený!

Registračný proces zostáva aj po skončení stretnutia otvorený. „Dávame možnosť ešte záujemcom, ktorí sa nestihli prihlásiť. A ako sa hovorí, každá ruka je potrebná. Pokiaľ niekto stále váha, možno ho presvedčí fakt, že bude súčasťou akcie pre mladých športovcov, z ktorých za desať rokov pravdepodobne vyrastú olympijskí víťazi a dobrovoľníci môžu byť pri tom už teraz,” dodáva riaditeľka dobrovoľníkov Jančíková.

Každý dobrovoľník, ktorý sa zúčastní na EYOF Banská Bystrica 2022, získa limitovanú edíciu oblečenia, počas dobrovoľníckej služby bude mať zabezpečenú stravu a pitný režim, možnosť odpočinku vo VolunteersBase campe, pre mimo banskobystrických dobrovoľníkov bude zabezpečené ubytovanie. Každý dobrovoľník získa na záver podujatia certifikát o absolvovaní dobrovoľníckej činnosti, ktorý môže uplatniť v ich ďalšom profesnom živote. Okrem toho majú možnosť nadobudnúť nové zručnosti    v komunikácii v cudzích jazykoch, príležitosť spoznať nových ľudí nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. 

Aktuálne čísla k dobrovoľníkom na EYOF 2022 k 12. 5. 2022

Počet potvrdených registrácií: 1118

Ženy: 900

Muži: 630

Priemerný vek registrovaných dobrovoľníkov: 25

Počet registrovaných dobrovoľníkov z Banskej Bystrice a okolia: 395

Počet registrovaných dobrovoľníkov z Banskej Bystrice: 326

Počet potvrdených registrovaných dobrovoľníkov zo Slovenska: 933

Počet potvrdených registrovaných dobrovoľníkov zo zahraničia: 185

17. mája 2022

Stovky preškolených dobrovolníkov sú pripravení na EYOF

Druhá polovica minulého týždňa patrila v Banskej Bystrici dobrovoľníkom. V meste pod Urpínom se zišlo 700 dobrovoľníkov, aby poslední júlový týžden pomohli s organizáciou Európskeho olympijského festivalu mládeže. Pozrite sa, ako vyzeralo školenie, na ktorom sa zúčastnili dobrovoľníci vo veku od 16 do 76 rokov. Highlight video: Hymna Nasťa Kuzminová Júlia Jančíková Ján Nosko Peter […]

13. mája 2022

Hviezdy EYOFu #5 – Viola Hambidge

Necelé tri mesiace zostávajú do najväčšieho Európskeho olympijského festivalu mládeže. Rada športovcov má už splnené kvalifikačné limity a s kľudom sa pripravujú na vrchol ich doterajšej športovej kariéry. Jednou z nic je estónska atlétka Viola Hambidge. Estónska bežkyňa na stredné trate oslávi 15. júla 16. narodeniny. Medzi “púlkařmi” bude patriť k najväčím ašpirantkám na titul, […]

12. mája 2022

Dobrovoľníci – základný pilier EYOF Banská Bystrica 2022

Stovky dobrovoľníkov dorazili do Banskej Bystrice. Neoddeliteľnou súčasťou veľkých športových podujatí sú dobrovoľníci. Rovnako to bude od 24. do 30. júla 2022 v Banskej Bystrici na XVI. letnej edícii Európskeho olympijského festivalu mládeže. V týždni od 12. do 14. mája sa pod Urpínom zišlo vyše 700 dobrovoľníkov, aby sa dozvedeli konkrétne informácie k ich vybranej […]

Všetky správy