MAIN PARTNERS
MEDIA PARTNERS
INSTITUCIONAL PARTNERS
HELD UNDER THE AUSPICES OF

Menej vyprodukovaných emisií vďaka elektromobilom od Motor-Car

piatok, 14 január 2022

Tohtoročný ročník Európskeho olympijského festivalu mládeže sa zapíše do histórie ako prvý EYOF, ktorý sa zásadným spôsobom zaoberá dopadom akcie na životné prostredie. Jedným z dôležitých bodov je cestovanie elektromobilmi od partnera Motor-Car.

„Organizovanie a realizácia takto veľkej medzinárodnej akcie s vysokou účasťou športovcov, hostí, delegátov, trénerov av neposlednom rade organizátorov so sebou okrem organizačných výziev prináša aj vysokú záťaž na životné prostredie. Práve z tohto dôvodu sa organizačný výbor rozhodol vynaložiť maximálne úsilie na redukciu a minimalizáciu dopadov na životné prostredie. Práve preto realizujeme udržateľný a zelený EYOF,“ opisuje Zuzana Moravčíková, riaditeľka udržateľných projektov v rámci podujatia EYOF. Organizačný výbor od polovice augusta disponuje celkom štyrmi automobilmi Mercedes-Benz – tromi elektromobilmi a jedným plug in hybridom, ktorými do konca roka zdolal celkovú vzdialenosť 23 190 km potrebnú na zabezpečenie príprav akcie.

„Veľmi nám záleží na životnom prostredí a už teraz sa snažíme o čo najmenšie znečistenie prírody. V spolupráci s Inštitútom životného prostredia sme mohli vypočítať množstvo vyprodukovaných emisií v porovnaní s klasickým spaľovacím motorom,“ opisuje Peter Hamaj, výkonný riaditeľ EYOF. Na výpočet uhlíkovej stopy bola využitá online uhlíková kalkulačka (www.iep.sk) Inštitútu enviromentálnej politiky (IEP), ktorý je analytickým útvarom Ministerstva životného prostredia SR. Emisie boli vypočítané iba za jazdu vo všetkých autách, čo znamená, že vo výslednej sume nie sú zahrnuté v spojení s výrobou, spotrebovaným materiálom alebo dopravou auta do miesta predaja.

EYOF do konca roku 2021 disponoval tromi elektromobilmi (Mercedes Benz EQA 250 so spotrebou 17,7 kWh/100km) a jedným plug in hybridom s dieselovým motorom (Mercedes Benz E300 de sedan s váženou spotrebou paliva 1,4 spotrebou elektriny 15,5 kWh/100km). S hybridom sa prešlo celkom 11 061 km a so všetkými elektromobilmi dohromady 12 129 km.

Výpočet elektromobilov:

Celkový počet kilometrov zdolaných na elektromobiloch delíme tromi = 12 1929km/3 je 4 043 km na jeden elektromobil. Pri využití jedného elektromobilu 17,7 kWh/100km sa vyprodukuje 121 kg CO2 za jedno vozidlo, čo v súčte predstavuje 363 kg CO2 emisií na všetky tri elektroautomobily.

Výpočet plug in hybridu – Na elektrinu prejde auto 40 km a na naftu 700 kilometrov. Z celkového počtu kilometrov sa vypočítali emisie za najazdené kilometre na elektrinu, čo je 5,4 % z 11 061 čo je 597,3 km čo pri spotrebe 15,5 kWh/100 km je 16 kg CO2 emisií za jazdy na elektrinu zatiaľ čo zvyšných 10 ,7 kilometrov na naftu so spotrebou 1,4 l/100 km vychádza 387 kg CO2 emisií. V súčte za plug in hybrid je 403 kg CO2 emisií. Za celkový počet 23 189 kilometrov vyprodukovali autá organizačného výboru celkom 766 kg CO2 emisií.

Na porovnanie a predstavenie počtu ušetrených emisií bola vypočítaná spotreba pri dieslovom motore rovnakej spotreby (140 kW), pri automobile Mercedes-Benz A 220 4matic s priemernou spotrebou 5,4 l/100 kilometrov. Pri rovnakom pomere kilometrov ako pri ekologickejšom variante sa dostaneme k výsledku 3305 kg CO2 emisií.Pri porovnaní organizačný výbor ušetril celkom 2 539 kg CO2 emisií za 23 189 kilometrov.

Čo by bolo možné za ušetrené emisie zrealizovať?

(Opäť postupujeme podľa výpočtu uhlíkovej kalkulačky z webu iep.sk):

  • Ročná konzumácia jednej priemernej osoby (priemerná spotreba sa počíta ako 5 jedál za deň) v podobe jednej porcie s hovädzím mäsom, jednej porcie s ďalším druhom mäsa (kuracie, bravčové a ďalšie) a zeleniny v každom jedle počas dňa = celkové vyprodukovanie
  • 5x osôb, ktoré nakupujú oblečenie niekoľkokrát do týždňa
  • 47 nocí v päťhviezdičkovom hoteli
  • Nákup 10 ks zariadení osobnej elektroniky (mobil, notebook, smart hodinky, power banku atp.) s priemernou výmenou každého zariadenia po jednom roku používania

#ZelenyEYOF

Trojnásobná olympijská víťazka a ambasádorka EYOF 2022 absolvuje symbolickú cestu z Ríma do Banskej Bystrice

(Banská Bystrica 24. januára 2022) – Najväčšie multišportové podujatie na Slovensku Európsky olympijský festival mládeže EYOF, ktorý bude od 24. do 30. júla 2022 hostiť Banská Bystrica sa nezadržateľne blíži. Od jeho štartu nás delí presne 6 mesiacov! Pri tejto príležitosti dnes odštartovala svoju cestu na EYOF trojnásobná  olympijská víťazka v biatlone a ambasádorka podujatia […]

21. januára 2022

Nasťa Kuzminová na svojej ceste na EYOF

V pondelok bude presne 6 mesiacov do štartu EYOFu. Pripravili sme si pre vás výzvu s našou ambasádorkou Nasťou Kuzminovou. O čo pôjde? Všetko sa dozviete 24. januára #CestaNastiKuzminovejNaEYOF  

Všetky správy