GENERÁLNY PARTNER
HLAVNÝ PARTNER
PARTNERI / PRODUKTOVÍ PARTNERI
MEDIÁLNI PARTNERI
INŠTITUCIONÁLNI PARTNERI
POD ZÁŠTITOU

Pre EYOF 2022 je nachystaných bezmála 850 medailí, ceremoniály s dôrazom na slovenskú tvorbu a región

streda, 15 jún 2022

Do začiatku Európskeho olympijského festivalu mládeže 2022 v Banskej Bystrici zostáva posledných 39 dní a najväčšie multišportové podujatie organizované na Slovensku sa nezadržateľne blíži. Banskú Bystricu čaká počas 6 súťažných dní až 120 medailových ceremoniálov. Organizátori EYOF Banská Bystrica 2022 stavili na podporu a prezentáciu lokálnych výrobcov a dodávateľov.

„Prostredníctvom medailí a ceremoniálov chceme podporiť a vyzdvihnúť  slovenskú kultúru a spropagovať región, v ktorom sa podujatie koná. Chceli by sme svetu predstaviť Slovensko a samotný banskobystrický región. Všetky produkty a kultúrne telesá sú naše domáce slovenské. Veľmi ma teší, že sme koncept postavili na prezentácii samotného Slovenska, pretože počas tejto športovej udalosti bude Banská Bystrica hostiť okolo 6000 účastníkov a hostí,“ uvádza Peter Hamaj, riaditeľ organizačného výboru EYOF Banská Bystrica 2022.

„Som rád, že prípravy organizačného výboru na Európsky olympijský festival mládeže pokračujú vo vysoko nasadenom tempe. Necelých 40 dní nás delí od najväčšieho športového sviatku v histórii samotného Slovenska. Veľmi sa teším na jednotlivé ceremoniály či symboly EYOF-u, prostredníctvom ktorých môžeme ukázať krásy, silu a potenciál nielen nášho regiónu, ale aj samotnej Banskej Bystrice. Som presvedčený, že Európe i celému svetu máme čo odprezentovať. Aj touto cestou všetkých srdečne pozývam, aby posledný júlový týždeň prišli podporiť mladých športovcov. Môžete získať nezabudnuteľné zážitky, zažiť neopakovateľnú atmosféru a spoznať mnoho zaujímavých ľudí,“ hovorí primátor mesta Ján Nosko.

Medaily v tvare srdca

Výrobu medailí  organizátori zverili do rúk tradičnému slovenskému výrobcovi, ktorým je Mincovňa Kremnica. Pre EYOF Banská Bystrica 2022 bolo vyrobených celkovo 842 medailí. Všetky sú zhotovené mosadze (materiál Ms 90, teda 90 % meď, 10 % zinok), v priemere majú 80 mm. „Na prednej strane je vyobrazené logo EYOF Banská Bystrica 2022 a na zadnej znázornené logo Európskych olympijských výborov. Pre víťazov sú určené pozlátené, športovci na 2. mieste dostanú medaily s niklovaným vyhotovením a pri medailách za 3. priečku je to patinovaný bronz,“ informoval vedúci predaja Mincovne Kremnica Jaroslav Setnický. Medaily sú v tvare srdca, čo je symbolické v súvislosti s dejiskom festivalu. „Pri navrhovaní medaily pre EYOF 2022 som vytýčil cieľ nájsť výstižný symbol, ktorý by sa dal preniesť do tvaru samotnej medaily. Tým symbolom sa stalo srdce, bolo pre mňa ideálnou metaforou pre toto podujatie. Mesto Banská Bystrica je často označované ako srdce Slovenska. Je metropolou stredného Slovenska a územia pod Nízkymi Tatrami. Zároveň je srdcom dôležitých udalostí slovenských novodobých dejín, spomeniem napríklad SNP. Srdce je však aj symbolom lásky, odvahy, statočnosti, či bojovnosti, ktoré charakterizujú mladých športovcov, zúčastnených na EYOF. Štylizácia srdca nadväzuje na dominantný tvar loga EYOF – štvordielnu stuhu, ktorá je vytvarovaná do podoby srdca,“ uviedol autor dizajnu medailí Karol Krištofovič a pokračoval: “Návrh vznikal pred približne dvoma rokmi, ale súčasné vojnové okolnosti spôsobili, že symbol lásky v medaile vnímam aj ako túžbu po priateľstve medzi súperiacimi krajinami a ako odmietnutie násilia.”

Okrem medailí si tí najlepší športovci z EYOF 2022 odnesú aj oficiálneho maskota Bystríka v špeciálnej úprave so zlatými, striebornými a bronzovými prvkami.

Za každou medailou je príbeh

Trojnásobná olympijská šampiónka v biatlone Anastasia Kuzminová, ktorá je ambasádorkou podujatia pod Urpínom, často zažívala oceňovanie na stupni víťazov a dobre pozná pocity, keď športovcovi zavesia na krk medailu z významného podujatia. „Samotný pocit, keď vyhráš prvé preteky, je vždy odlišný od ďalších víťazstiev. Za každou získanou medailou je iný príbeh a iná námaha, navyše iný priebeh má aj medailová ceremónia, keď športovcovi na krk zavesia vytúženú medailu. Vždy je to však niečo neuveriteľné, človek prežíva pocit, ktorému dlho nedokáže uveriť a zdá sa mu, že sníva. S týmto pretrvávajúcim pocitom šťastia sa chce podeliť s každým, a tak ho znásobovať donekonečna. Moja prvá olympijská medaila zo ZOH 2010 vo Vancouveri je a bude vždy najväčším zážitkom. Ak mám byť však úprimná, keď som súťažila v dorasteneckej a juniorskej kategórii a získala som svoje úplne prvé medaily na medzinárodných pretekoch, zažila som inú radosť a celkom iný druh emócií, na ktoré sa nedá zabudnúť,“ poznamenala Kuzminová.

Až 120 slávnostných ceremoniálov

Z hľadiska počtu ceremoniálov ich bude z desiatich športových odvetví najviac v atletike – až tretina z celkového počtu. Atléti si rozdelia 40 medailových kolekcií.

„Pri tvorbe konceptu medailového ceremoniálu pre EYOF Banská Bystrica 2022 sme sa snažili, aby za každým elementom bol príbeh s dôrazom na slovenskú tvorbu. Verím, že ceremoniál bude pre všetkých mladých medailistov výnimočným a že si Banskú Bystricu a Slovensko ešte dlho uchovajú vo svojich srdciach,“ uviedla riaditeľka ceremoniálov, VIP zabezpečenia a protokolu na EYOF Mira Mažgutová. Medaily budú počas ceremoniálov prezentovať členovia Univerzitného folklórneho súboru (UFS) Mladosť, ktorý pôsobí ako reprezentačné teleso Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. UFS v roku 2017 oslávil 55. výročie svojho pôsobenia. „Okrem folkloristov bude do medailových ceremoniálov zapojených takmer 50 slovenských i zahraničných dobrovoľníkov. Už teraz sa nesmierne teším, keď sa všetci o necelých 6 týždňov stretneme v Banskej Bystrici,“  dodala Mažgutová.

Stupne víťazov z recyklovaného materiálu

Stupne víťazov, na ktorých budú medailisti dekorovaní sú vyrobené zo stopercentne recyklovaného materiálu, ktorý poskytol partner EYOF Banské Bystrica 2022 – firma Chemosvit v súlade s konceptom udržateľnosti podujatia. „Sú navrhnuté tak, aby boli variabilné a mohli byť využité v rôznych veľkostiach podľa potrieb jednotlivých športov. Ich dizajn je v minimalistickom prevedení, ktorý bude dopĺňať pestrá grafika podujatia z dielne grafického dizajnéra Petra Bučeka. Stupne víťazov budú na EYOF použité vo veľkostiach od 3 do 12 m,“ uviedol Lukáš Donoval, riaditeľ marketingového oddelenia EYOF.

Fanfára a sprievodná hudba k medailovým ceremoniálom

Ďalším elementom, ktorý zdôrazňuje výnimočnosť slávnostnej chvíle medailového ceremoniálu je sprievodná hudba. Na jej kompozíciu špeciálne pre EYOF bolo  oslovené Konzervatórium Jána Levoslava Bellu v Banskej Bystrici s cieľom, aby sa do procesu tvorby hudby pre mladých športovcov zapojili aj mladí študenti.

„Hudba sa nemusí spájať len s inými druhmi umenia, ale môže sa spojiť aj so športom. Ja som s tým osobné skúsenosti nemala, ale športovec či umelec v istom období svojho života rád súťaží a konfrontuje sa s ostatnými. Uvedomila som si, že keď si ide pre ocenenie za svoju ťažkú prácu, tak je v ňom veľa adrenalínu. Keď som komponovala hudbu k ceremoniálu, chcela som, aby bola plná pozitívnej energie, aby z nej vychádzala dobrá nálada a aby podporila u športovcov pocit radosti z víťazstva,“ uviedla autorka hudby Katarína Koreňová, pedagogička na Konzervatóriu Jána Levoslava Bellu.

Ceremoniálna hudba bola nahraná v spolupráci s orchestrom Štátnej opery Banská Bystrica. „Študenti boli prekvapení a nadšení, že mohli spolupracovať s profesionálnymi hudobníkmi a získať cenné skúsenosti. Orchester odviedol najlepšiu prácu, akú mohol. Hudbu sme nahrali bez problémov a myslím si, že výsledok bude stáť za to,“ dodala Katarína Koreňová, ktorá prezradila, že zo študentov konzervatória, ktorí dostali šancu spolupodieľať sa na hudobnom stvárnení sprievodnej hudby k ceremoniálom boli dvaja saxofonisti, dvaja huslisti a traja hrali na bicích nástrojoch. 

Podnosy z kráľovského dreva

Zaujímavým elementom sú aj podnosy, na ktorých sa budú prezentovať medaily. Tie pochádzajú z dielne slovenského umeleckého rezbára Igora Prilinského. „Tácka je vytvorená tradičnou technikou priečneho dlabania. Žliabky na dreve som robil ostrým rezbárskym dlátom naprieč drevom. To je lipové, morené a tónované. Povrchová úprava je voskovanie, robí sa ľanovým olejom a včelím voskom. Podnos dýcha históriou, je vytvorený zo slovenského dreva, povedal by som, že doslova z kráľovského, lebo lipa je symbolom kráľov, ktorí si ju sadili vo svojich parkoch. Pri výrobe nie je použitý žiadny stroj, vidieť stopy len po rezbárskom dláte. Tým, že je tácka morená a tónovaná, tak krásne vynikne štruktúra dreva,“ priblížil svoje dielo prievidzský rodák Igor Prilinský.

Otvárací ceremoniál a Fan zóna počas EYOF Banská Bystrica 2022

Otvárací ceremoniál sa uskutoční 24. júla 2022 v parku pod Pamätníkom SNP v Banskej Bystrici a vstupenky si bude možné zakúpiť za symbolickú cenu. Vysielať sa bude v priamom prenose prostredníctvom RTVS. “Privítame 3500 členov oficiálnych výprav zo 48 krajín, pozvaných bude 1000 hostí, 3000 návštevníkov nielen z Banskej Bystrice a súčasťou otvorenia budú aj dobrovoľníci. Program bude postavený na regionálnosti, teda návštevníkom prinesieme všetko slovenské a domáce. V ďalšie dni od 25. do 30. júla čaká na hostí kultúrny a športový program pre všetky vekové kategórie. Hlavné bloky programu sú stanovené na 14.00 h, 17.00 h a 20.00 h. Mená slovenských hviezd sa fanúšikovia dozvedia postupne zo sociálnych sietí. Vstup do celej fanzóny bude bezplatný, a to sa týka aj vstupu na všetky koncerty a atrakcie,“ upresňuje informácie k otváraciemu ceremoniálu Lukáš Donoval.

Rozvoj Banskej Bystrice vychádza z baníctva. Okrem zlata, striebra a medi sa tu vyťažilo aj množstvo drahokamov, čo sa premietlo aj do dvoch kľúčových vecí súvisiacich s vizuálnou stránkou Európskeho olympijského festivalu mládeže. „Pestrofarebný fragment pripomínajúci drahokam, ktorý v rôznych tvaroch dotvára charakterovú líniu na takmer všetkých vizuáloch. Pestrosť je zároveň asociáciou k faktu, že podujatie je multišportové, no predovšetkým multinárodné,“ vysvetľuje farebnosť a vizuálny koncept Peter Buček, grafik EYOF Banská Bystrica 2022. A zároveň dodáva: „Maskot, mýtická postava banského škriatka, permoníka, nazývaného Bystrík je takisto úzko spojená s banskou históriou celého regiónu a jeho úlohou je ešte viac pritiahnuť pozornosť na komunikované témy v rámci podujatia.“

 

 

28. júna 2022

Hviezdy EYOFu #7 – Richard Ondruš

Už len necelý mesiac zostáva do štartu EYOF Banská Bystrica 2022. Športovci prechádzajú do finálnej fázy prípravy a my sme radi, že vám dnes môžeme predstaviť domácu basketbalovú nádej Richarda Ondruša. Pre šestnásťročného slovenského reprezentanta nepôjde o prvú medzinárodnú akciu. V jeho športovej kariére sa už zúčastnil medzinárodných súťaží v kategóriách U20, U17 a U16. […]

24. júna 2022

Nasťa Kuzminová absolvovala 727 km a ukončila virtuálnu cestu z Ríma do Banskej Bystrice

Presne mesiac pred štartom Európskeho olympijského festivalu mládeže dokončila trojnásobná olympijská víťazka Nasťa Kuzminová virtuálnu cestu pochodne s Ohňom mieru z Ríma do Banskej Bystrice. Rôznymi športovými aktivitami absolvovala počas piatich mesiacov celkom 727 kilometrov  a motivovala slovenskú verejnosť k aktívnemu tráveniu voľného času. Na sociálnych sieťach aktivita oslovila vyše štvrť milióna fanúšikov. Inšpiráciou projektu […]

21. júna 2022

Banská Bystrica sa môže tešiť na otvárací ceremoniál a fanzónu

Otvárací ceremoniál sa uskutoční 24. júla 2022 v parku pod Pamätníkom SNP v Banskej Bystrici a vstupenky si bude možné zakúpiť za symbolickú cenu. Vysielať sa bude v priamom prenose prostredníctvom RTVS. “Privítame 3500 členov oficiálnych výprav zo 48 krajín, pozvaných bude 1000 hostí, 3000 návštevníkov nielen z Banskej Bystrice a súčasťou otvorenia budú aj dobrovoľníci. Program bude postavený na regionálnosti, […]

Všetky správy