MAIN PARTNERS
MEDIA PARTNERS
INSTITUCIONAL PARTNERS
HELD UNDER THE AUSPICES OF

Prípravy na EYOF 2022 sú v plnom prúde

štvrtok, 30 september 2021

O rok odložený Európsky olympijsky festival mládeže EYOF 2022, ktorý bude od 24. do 30. júla 2022 hostiť Banská Bystrica, bude vrcholným mládežníckym podujatím na Slovensku a jeho začiatok sa veľmi rýchlo blíži. Organizátori v závere septembra privítali zástupcov Európskych olympijských výborov (EOV) a informovali ich o stave príprav. Koordinačná komisia na čele s jej predsedom Josephom Cassarom z Malty nezavítala pod Urpín prvýkrát, už v minulosti totiž kontrolovala, ako pokročila organizácia prestížneho športového podujatia – zrejme najkomplexnejšieho, ktoré môže Slovensko reálne organizovať.

Naposledy sa kontrola stavu príprav konala v máji 2021 prostredníctvom videokonferencie. „Táto septembrová návšteva bola pre nás dôležitá. Som milo prekvapený potenciálom organizátorov, ktorí všetko pripravujú v súlade s našimi očakávaniami, teda aby bolo myslené prioritne na športovcov,“  prezradil po skončení kontroly Joseph Cassar. Podčiarkol, že pri prípravách musia organizátori myslieť predovšetkým na športovcov.  Poznamenal tiež, že región Banskej Bystrice ponúka veľmi dobré prostredie pre organizáciu významného podujatia pre mládež. „Príde sem množstvo ľudí a krásy Banskej Bystrice sa dostanú do povedomia celej Európy,“ pokračoval.

EYOF je akousi mládežníckou obdobou olympijských hier. Účastníci zažívajú medzinárodnú atmosféru priateľstva a rešpektu. Ide o najväčšie multišportové podujatie mládeže v Európe. Okrem iného vzdeláva a motivuje mládež pestovať šport a žiť zdravým životným štýlom, aj práve preto bude pre Slovensko veľkým prínosom. „Pre mesto je organizácia tak významného podujatia veľká príležitosť. Hoci nám situáciu komplikuje covid, ale aj mnohé rekonštrukcie či úpravy športovísk, som veľmi rád, že zahraničná návšteva  ocenila naše snaženie. Aktuálne je pre nás asi najväčšou výzvou doriešiť ubytovanie všetkých účastníkov, športovcov a realizačných tímov na vysokoškolských internátoch v Banskej Bystrici,“  hovorí primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko, ktorý je prezidentom organizačného výboru EYOF 2022. Ako tiež pripomenul, vrcholné podujatie mládeže je chystané na princípe trvalej udržateľnosti, pričom veľký dôraz je kladený aj na environmentálnu stránku. „Pripravujeme všetko tak, aby sme popri kvalite dbali aj na to, nech vytvoríme čo najmenšiu enviromentálnu záťaž,“ poznamenal banskobystrický primátor.

Joseph Cassar vyzdvihol tiež úlohu dobrovoľníkov na tak veľkom podujatí. „Teším sa, že mnoho ľudí má záujem pomáhať. Veď ich hľadáte vyše 1200. Dobrovoľníci sú veľmi potrební pre takúto športovú udalosť a vykonávajú skvelú prácu.“

Spokojnosť prezentoval aj športový riaditeľ EOV Peter Brüll. „Táto návšteva bola veľmi dôležitá, pretože sa jej zúčastnila celá komisia a mnohí jej členovia mali prvýkrát šancu vidieť všetky športoviská či ubytovacie zariadenia. Zhodli sme sa na tom, že Banská Bystrica je mesto tej správnej veľkosti na organizáciu EYOF-u. Je dostatočne veľká, no nie príliš. Pre mesto je veľmi dôležité, že sa zviditeľní na mape Európy, keďže tu budú účastníci z 50 krajín Európy a uvidia krásy mesta aj okolitej prírody. Hlavne pre deti v meste bude šanca vidieť špičkových športovcov juniorského veku a možno získajú motiváciu, aby sa začali venovať nejakému novému športu a vyrastú nám noví olympionici,“ povedal slovenský rodák dlhodobo žijúci vo Fínsku a doplnil: „Je ešte veľa vecí, ktoré je potrebné dotiahnuť.

S ohľadom na to, koľko zostáva času, prípravy sú vo výbornom štádiu. Športoviská majú vhodnú veľkosť pre toto podujatie. Nie sú veľmi veľké, ale také, kde sú kvalitné podmienky na vrcholové výkony. Dôležité je aj ubytovanie, na tom treba stále pracovať.“

Pre Slovenský olympijský a športový výbor je organizácia EYOF 2022 jedno z najvýznamnejších podujatí. Zástupcovia SOŠV sa taktiež zúčastnili kontroly športovísk a samotných príprav. „Som veľmi rád, že, sme sa mohli stretnúť fyzicky a kontrolná komisia EOV mohla prísť do Banskej Bystrice, aby skontrolovala stav príprav. Teší nás, že výstupy sú zatiaľ pozitívne. Ukázali sme im všetko, teda aj veci, ktoré ešte musíme dotiahnuť. Zatiaľ mám z toho veľmi dobrý pocit,“  hodnotí Jozef Liba, člen organizačného výboru EYOF a generálny sekretár SOŠV. Následne dodáva: „Športoviská postupne nadobúdajú nový charakter. Pandémia koronavírusu ovplyvňuje prípravu podujatia v súčasnosti aj s výhľadom do nasledujúceho roka. Vôbec totiž nevieme, aká bude situácia a aké budú opatrenia. Snažíme sa vypracovať model, ktorý by mohol fungovať v lete 2022. Dávame tomu absolútnu prioritu.“ Organizácia EYOFu je veľmi dôležitá pre región aj pre federácie v jednotlivých športoch.

Riaditeľ organizačného výboru EYOF 2022 Peter Hamaj necelých desať mesiacov a menej ako 300 dní pred naplánovaným začiatkom podujatia vyzdvihol, že v ostatnom období sa podarilo dokončiť rekonštrukciu ďalších športovísk, tentokrát pre atletiku a gymnastiku. „Finalizuje sa príprava atletického štadióna, otvoriť by ho mali v októbri. Koncom roka by mal byť dokončený zimný štadión, teda hala pre gymnastiku. A rekonštrukcia čaká ešte štadión v Detve, kde sa končí verejné obstarávanie. Najväčšou výzvou je pre nás práve gymnastická hala, pretože je to zimný štadión a nebudeme mať priestor na testovacie podujatie. Aj z hľadiska technického vybavenia to bude komplikované,“  informoval.

„Na EYOF 2022  v Banskej Bystrici budú mladí športovci súťažiť v jedenástich odvetviach – atletike, bedmintone, basketbale, cestnej cyklistike, džude, hádzanej, plávaní, športovej gymnastike, tenise, triatlone a volejbale. Musíme pripraviť 14 športovísk a po týchto dvoch dňoch kontroly sme presvedčení, že sa rekonštrukcie ukončia včas. Koordinačná komisia zo zahraničia nám odsúhlasila rozmiestnenie športovísk, ktoré spĺňajú ich podmienky v rámci časovej a logistickej dostupnosti,“  informoval športový riaditeľ podujatia Marek Majerčák. Pripomenul tiež, že viaceré športoviská určené pre EYOF 2022 v ostatných mesiacoch hostili úspešné testovacie podujatia a ďalšie sa chystajú aj počas zimy tohto a na jar budúceho roka. Podľa jeho slov je aj podpora zo strany mesta excelentá a zrekonštruované športoviská a infraštruktúra po ukončení EYOF 2022 budú veľkým benefitom pre obyvateľov Mesta Banská Bystrica.

Šéf organizátorov Peter Hamaj tiež pripomenul, že srdcom EYOF 2022 Banská Bystrica bude Šport park na Štiavničkách, v ktorom nájde svoj domov šesť športov. „Doladiť by sme mali ešte ubytovanie, sú potrebné úpravy internátov. Je nutné tiež dovybaviť športoviská. Športovci budú ubytovaní na internátoch v Banskej Bystrici a vo Zvolene. To je naša veľká výzva, lebo musíme ubytovať cez 6-tisíc osôb, čo sú takmer všetky kapacity v regióne,“  uviedol.

EYOF 2022 v Banskej Bystrici sa mal pôvodne konať už v lete 2021, no celosvetová pandémia koronavírusu spôsobila jeho odklad o jeden rok. Ochorenie COVID-19 tiež museli organizátori brať ako súčasť príprav. Ak sa nič nepredvídateľné nestane, samozrejmosťou bude testovanie pred príchodom do dejiska podujatia. Očakáva sa, že do hľadísk športovísk sa dostanú fanúšikovia zaočkovaní, otestovaní alebo po prekonaní ochorenia. „Zorganizovať také veľké podujatie na Slovensku je mimoriadne veľká výzva. Ide o najväčšie multišportové podujatie u nás. Hľadanie optimálneho riešenia je mimoriadne náročné. Regiónu to však môže priniesť veľa benefitov. Môže to byť napríklad reštart biznisu v oblasti ubytovania či stravovania po pandémii. Zlepší sa športová infraštruktúra a je tu viacero vyvolaných investícií, ako cesty, energetická bezpečnosť športovísk a podobne,“ poznamenal Hamaj. Dodal, že organizátori očakávajú v lete 2022 približne 7-tisíc akreditovaných osôb, z nich bude 2500 športovcov. Okrem toho sa očakávajú päťciferné počty návštevníkov a o celkový priebeh a komfort účastníkov podujatia by sa malo starať vyše 1200 dobrovoľníkov.

Samozrejmosťou pri organizácii vrcholného podujatia je aj sprievodný program pre účastníkov aj divákov. Organizátori chystajú pre priaznivcov fanzónu, v ktorej si budú môcť vyskúšať viaceré športové aktivity. Priestor pri Pamätníku SNP tiež bude hostiť kultúrny program či rôzne vzdelávacie aktivity v oblasti olympizmu či environmentalistiky. A isto tam záujemcovia stretnú aj maskota podujatia, ktorým je banský škriatok Permoník.

„Pripravujeme otvárací ceremoniál, ktorý bude zahŕňať veľký kultúrny program za účasti významných osobností. Záverečný ceremoniál sa bude niesť v duchu oficiálneho odovzdávania vlajky nasledujúcemu organizátorovi EYOF 2023, ktorý bude v slovinskom Maribore,“ doplnil Peter Hamaj.

Nad podujatím prevzala záštitu prezidentka SR Zuzana Čaputová, minister obrany Jaroslav Naď má patronát nad bezpečnostným konceptom EYOF a minister životného prostredia Ján Budaj nad projektom trvalej udržateľnosti.

11. októbra 2021

Joseph Cassar verí vo fantastický EYOF 2022 v Banskej Bystrici

Na EYOF pod Urpínom v termíne 24. – 30. júla 2022 sa očakáva približne 3600 a členov výprav jednotlivých krajín, k tomu treba prirátať predstaviteľov a funkcionárov národných olympijských výborov a EOV, ako aj ďalších hostí. Na multišportovom podujatí sa bude súťažiť v jedenástich odvetviach. „Skúsenosti z minulosti a história len potvrdzujú, že mnoho z […]

7. októbra 2021

Zrekonštruovaný atletický a futbalový štadión na Štiavničkách

V utorok 5. októbra 2021 sa Banská Bystrica dočkala otvorenia zrekonštruovaného atletického a futbalového štadióna na Štiavničkách. Minister obrany SR Jaroslav Naď zároveň s platnosťou od 1. novembra 2021 vymenoval do funkcie riaditeľa Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica vymenoval Mateja Tótha. Nový Národný atletický štadión Štiavničky svojimi parametrami spĺňa kritériá Svetovej atletiky (World Athletics) […]

4. októbra 2021

Šéf koordinačnej komisie EOV vyzdvihol veľkú úlohu dobrovoľníkov

Koordinačná komisia Európskych olympijských výborov (EOV) na čele s predsedom Josephom Cassarom z Malty absolvovala v Banskej Bystrici inšpekciu pred budúcoročným Európskym olympijským festivalom mládeže EYOF 2022. Podľa Cassara región Banskej Bystrice ponúka veľmi dobré prostredie pre organizáciu významného podujatia pre mládež. „Príde sem množstvo ľudí a krásy Banskej Bystrice sa dostanú do povedomia celej Európy,“ poznamenal. […]

Všetky správy