GENERÁLNY PARTNER
HLAVNÝ PARTNER
PARTNERI / PRODUKTOVÍ PARTNERI
MEDIÁLNI PARTNERI
INŠTITUCIONÁLNI PARTNERI
POD ZÁŠTITOU

EYOF 2022 napokon bez triatlonu, v Banskej Bystrici súťaže v 10 športoch

pondelok, 21 marec 2022

Na Európskom olympijskom festivale mládeže 2022 v Banskej Bystrici sa bude súťažiť napokon v desiatich športových odvetviach. Pôvodne ich malo byť jedenásť, ale organizačný výbor EYOF 2022 po preskúmaní okolností a všetkých možností realizácie triatlonových súťaží v Banskej Bystrici a priľahlých regiónoch rozhodol o vypustení tohto športu z programu XVI. letnej edície vrcholného kontinentálneho podujatia pre mládež do 18 rokov.

„Rozhodnutie o vypustení triatlonu z programu EYOF sa nerodilo ľahko a rokovania prebiehali s každým zainteresovaným oddelením organizačného výboru. Zdravie a bezpečnosť mladých olympijských nádejí a návštevníkov športového podujatia a zároveň obyvateľov mesta Banská Bystrica je pre organizátorov EYOF najdôležitejšie, a preto s poľutovaním musíme oznámiť, že triatlon nebude súčasťou programu EYOF Banská Bystrica 2022. Chceme sa poďakovať všetkým, ktorí spolu s nami pripravovali triatlonové súťaže a veríme, že v budúcnosti sa podarí tento krásny outdoorový šport začleniť do programu EYOF,“ uviedol po zasadnutí správnej rady Peter Hamaj, riaditeľ Európskeho olympijského festivalu 2022 v Banskej Bystrici, na ktorom budú od 24. do 30. júla 2022 mladí športovci súťažiť v atletike, bedmintone, basketbale, cestnej cyklistiky, džude, hádzanej, plávaní, športovej gymnastike, tenise a volejbale.

Triatlon bol zaradený do programu Európskeho olympijského festivalu mládeže na Slovensku, ktorý sa mal pôvodne konať v Košiciach, ako premiérový a voliteľný šport. Po rozhodnutí o zmene miesta konania EYOF a presune z Košíc do Banskej Bystrice organizátori v úzkej spolupráci so Slovenskou triatlonovou úniou (STÚ) hľadali možnosti zachovania triatlonu v programe EYOF napriek nepriaznivým podmienkam pre tieto multišportové súťaže v meste Banská Bystrica.

Napriek organizačnej náročnosti, keď sa v rámci jedného športového odvetvia snúbia tri športy – plávanie v jazere, cestná cyklistika a beh, a pôvodnému pozitívnemu zámeru usporiadať triatlon na plážovom kúpalisku Aqualand narazil návrh tratí pre cyklistiku na problémy s obmedzením dopravnej infraštruktúry v meste, na čo upozornil aj Krajský dopravný inšpektorát v Banskej Bystrici a členovia Dopravnej komisie EYOF 2022. Tí opodstatnene zamietli návrh trate pre nadmerné obmedzenie cestných komunikácií pre obyvateľov Banskej Bystrice.

„Následné návrhy, alternatívne varianty a pokusy o zmenu cyklistickej trate, žiaľ, narazili na viacero bezpečnostných a technických rizík vzhľadom na dopravnú situáciu a dopravné riešenie mesta. Medzi najdôležitejšie patria nedostatočná možnosť zabezpečiť trať pre športovcov – triatlonistov z hľadiska zachovania bezpečnosti a technických atribútov pre medzinárodnú triatlonovú súťaž ako kvalifikáciu na Európske hry 2023. Ďalej bezpečnostné riziko pre návštevníkov EYOF Sport parku spôsobené nemožnosťou vybudovania adekvátnych trás pre peších návštevníkov podujatia, obmedzenie prístupu do hlavného zdravotného centra a antidopingového centra, ktoré sú kľúčovými bezpečnostnými miestami v prípade zranenia športovcov či návštevníkov, obmedzenie prístupu na najpočetnejšie športoviská ako atletika, džudo či plávanie pre športovcov i návštevníkov, sťaženie prístupu pre športoviská bedmintonu a tenisu pre športovcov i návštevníkov. V dostupnosti ubytovacích kapacít EYOF 2022 nie je žiadne vhodné športovisko vyhovujúce k realizácii plávania, cyklistiky a behu v jednej lokalite tak, aby to nemalo zásadný vplyv na organizáciu podujatia, navýšenie nákladov alebo výrazné zníženie komfortu pre účastníkov podujatia,“ vysvetlil Peter Hamaj.

Vypustenie triatlonu z programu EYOF Banská Bystrica 2022 schválila na svojom zasadnutí v piatok správna rada EYOF a v nedeľu aj exekutíva Európskych olympijských výborov. 

28. júna 2022

Hviezdy EYOFu #7 – Richard Ondruš

Už len necelý mesiac zostáva do štartu EYOF Banská Bystrica 2022. Športovci prechádzajú do finálnej fázy prípravy a my sme radi, že vám dnes môžeme predstaviť domácu basketbalovú nádej Richarda Ondruša. Pre šestnásťročného slovenského reprezentanta nepôjde o prvú medzinárodnú akciu. V jeho športovej kariére sa už zúčastnil medzinárodných súťaží v kategóriách U20, U17 a U16. […]

24. júna 2022

Nasťa Kuzminová absolvovala 727 km a ukončila virtuálnu cestu z Ríma do Banskej Bystrice

Presne mesiac pred štartom Európskeho olympijského festivalu mládeže dokončila trojnásobná olympijská víťazka Nasťa Kuzminová virtuálnu cestu pochodne s Ohňom mieru z Ríma do Banskej Bystrice. Rôznymi športovými aktivitami absolvovala počas piatich mesiacov celkom 727 kilometrov  a motivovala slovenskú verejnosť k aktívnemu tráveniu voľného času. Na sociálnych sieťach aktivita oslovila vyše štvrť milióna fanúšikov. Inšpiráciou projektu […]

21. júna 2022

Banská Bystrica sa môže tešiť na otvárací ceremoniál a fanzónu

Otvárací ceremoniál sa uskutoční 24. júla 2022 v parku pod Pamätníkom SNP v Banskej Bystrici a vstupenky si bude možné zakúpiť za symbolickú cenu. Vysielať sa bude v priamom prenose prostredníctvom RTVS. “Privítame 3500 členov oficiálnych výprav zo 48 krajín, pozvaných bude 1000 hostí, 3000 návštevníkov nielen z Banskej Bystrice a súčasťou otvorenia budú aj dobrovoľníci. Program bude postavený na regionálnosti, […]

Všetky správy