GENERÁLNY PARTNER
HLAVNÝ PARTNER
PARTNERI / PRODUKTOVÍ PARTNERI
MEDIÁLNI PARTNERI
INŠTITUCIONÁLNI PARTNERI
POD ZÁŠTITOU

Medailová bilancia: Taliani si podmanili EYOF, Slováci najlepší v tenise

nedeľa, 31 júl 2022

Európsky olympijský festival mládeže 2022 v Banskej Bystrici je na konci. Medailovú bilanciu dominantne ovládli reprezentanti Talianska, ktorí získali 47 cenných kovov – 21 zlatých, 12 strieborných a 14 bronzových. Taliani uspeli v šiestich športoch: plávaní, atletike, džude, športovej gymnastike, volejbale a cyklistike. Ich najväčšou doménou bol prvý spomenutý šport. Z bazéna na  Štiavničkách si odniesli 20 kovov, z toho až 11 zlatých. V celkovom hodnotení krajín bolo druhé Nemecko s 31 medailami vrátane 9 zlatých, čo bol druhý najvyšší počet. Za Nemcami v celkovom počte medailových umiestnení nasledovali Maďari, Poliaci a Rumuni. Španieli boli podľa počtu zlatých medailí tretí (8), o jednu menej mali štvrtí Briti, piati sú Ukrajinci a Maďari, ktorí získali šesť najcennejších kovov.

Slováci si na EYOF vybojovali dovedna šesť medailí v troch športových odvetviach (2 – 1 – 3). Po dve v tenise, atletike a plávaní. Slvovenská výprava bola v rámci tenisu vôbec najúspešnejšia zo všetkých. Z troch medailových kolekcií získali Slováci dve zlatá – v ženskej dvojhre zásluhou Renáty Jamrichovej a v mixe vďaka Jamrichovej s Danielom Balaščákom. Rovnaký úspech sa v roku 2013 podaril Viktórii Kužmovej a Tereze Mihalíkovej. Kužmová vtedy
ovládla dvojhru a s Mihalíkovou aj štvorhru.
Dve zlaté medaily si slovenskí športovci odniesli šiestykrát v histórii letného EYOF, viac ich Slovensko nikdy
nezískalo. Šesť a viac medailí malo Slovensko na letnom EYOF doteraz len trikrát – v rokoch 1995, 2007 a 2017.
Historickým rekordom zostáva desať medailí z Maďarska z roku 2017 (1 – 4 – 5), kde Slovensko sedemkrát potešili rýchlostní kanoisti.
V každej z disciplín mala prevahu iná krajina. V atletike sa darilo reprezentantom susedných krajín. Najúspešnejší boli Poliaci. Získali 11 medailí vrátane štyroch najcennejších. Jedenásť kovov v atletike mali aj Taliani, Maďari a Česi.
V džude získali po tri zlaté medaily Ukrajinci aj Holanďania. Najviac medailí v tomto športe si vybojovali športovci z Azerbajdžanu a Gruzínska – po sedem.
Zlaté medaily z bedmintonu putujú do Turecka, Dánska a Fínska. Dáni k zlatu pridali aj dva bronzy
a úspešne obstáli v každej kategórii.
V cyklistike dopadli najlepšie Poliaci a Briti. Britka Cat Fergusonová vyhrala časovku a aj hromadné preteky, získala dva z troch kovov pre svoju krajinu. Poliak Patryk Goszczurny triumfoval v časovke a druhý skončil v pretekoch s hromadným štartom. Dve medaily získali aj jeho reprezentační kolegovia.
V gymnastike sa najviac darilo Talianom a Nemcom, získali deväť, respektíve osem medailí.
Basketbal ovládli Francúzi, volejbal Taliani. Týmto výberom sa podarilo vyhrať chlapčenský aj dievčenský turnaj. Podobný kúsok sa nepodarilo napodobniť Dánom v hádzanej, ktorí brali z oboch turnajov striebro. Víťazmi hádzanárskeho turnaja chlapcov boli Nemci, dievčat Maďarky.

23. marca 2023

Hviezdy budúcnosti pokrstili publikáciu EYOF Keď športové srdce zažiari

Atlétka Lenka Gymerská a tenista Daniel Balaščák pokrstili v Slovenskom olympijskom a športovom múzeu oficiálnu publikáciu Európskeho olympijského festivalu mládeže Banská Bystrica 2022 s titulom Keď športové srdce zažiari. Pamätnica z autorského pera Andrey Zererovej a s grafickým stvárnením Petra Bučeka na 192 stranách v 23 kapitolách mapuje vznik myšlienky kandidatúry a organizácie EYOF na Slovensku, neľahkú cestu organizačného výboru cez […]

15. augusta 2022

EYOF 2022 v Banskej Bystrici premietnutý v číslach

Európsky olympijský festival mládeže v Banskej Bystrici priniesol počas siedmich dní svojho trvania (24. – 30. 7. 2022) nespočetné množstvo skvelých športových súbojov i zážitkov budúcich hviezd desiatich športových odvetví, z toho troch kolektívnych, v ktorých pod Urpínom a blízkom okolí súťažila mládež – väčšinou od 14 do 18 rokov. Zaujímavé čísla súvisiace s usporiadaním […]

31. júla 2022

Medailová bilancia: Taliani si podmanili EYOF, Slováci najlepší v tenise

Európsky olympijský festival mládeže 2022 v Banskej Bystrici je na konci. Medailovú bilanciu dominantne ovládli reprezentanti Talianska, ktorí získali 47 cenných kovov – 21 zlatých, 12 strieborných a 14 bronzových. Taliani uspeli v šiestich športoch: plávaní, atletike, džude, športovej gymnastike, volejbale a cyklistike. Ich najväčšou doménou bol prvý spomenutý šport. Z bazéna na  Štiavničkách si […]

Všetky správy