GENERÁLNY PARTNER
HLAVNÝ PARTNER
PARTNERI / PRODUKTOVÍ PARTNERI
MEDIÁLNI PARTNERI
INŠTITUCIONÁLNI PARTNERI
POD ZÁŠTITOU

Banskobystrický kraj

Rozloha: 9 455 km²

Banskobystrický kraj ležiaci v strede Slovenska susedí na juhu s Maďarskom. Časť tejto hranice tvorí rieka Ipeľ. Prírodným symbolom kraja je rieka Hron.

Metropolou kraja s bohatou baníckou minulosťou je Banská Bystrica. V jej okolí sa možno dodnes stretnúť s pamiatkami ľudovej architektúry v Španej Doline a Hronseku. Milovníci pešej turistiky obľubujú najmä v lete turistiku v Nízkych Tatrách. Podzemné bohatstvo možno obdivovať v Harmaneckej alebo Bystrianskej jaskyni. Atrakciou okolia Čierneho Balogu je tajuplný prales a romantická Čiernohronská lesná železnica.

Južná časť vyniká predovšetkým početnými zrúcaninami hradov (Fiľakovo, Divín, Modrý Kameň, Čabraď) a banskými mestami Banská Štiavnica (pamiatka UNESCO) a Kremnica.

Najväčšie atrakcie

Kultúrno-historické pamiatky Banskej Bystrice, lyžiarske strediská Donovaly a Chopok-juh, kúpele v Dudinciach, Kováčovej, Sklených Tepliciach a Sliači, Banská Štiavnica.

Okresy

Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom.

ZDROJ: Slovakia Travel