Na EYOF vyše 160 dopingových kontrol, prvé skúsenosti pre 90 percent športovcov
štvrtok, 28 júl 2022
Doping je súčasťou športu, a to nielen profesionálneho, ale aj rekreačného či mládežníckeho. Aj preto sa ani Európsky olympijský festival mládeže (EYOF) v Banskej Bystrici nezaobíde bez dopingových kontrol, hoci podujatie je určené pre vekovú kategóriu od 14 do 18 rokov. „Organizačný výbor má na základe požiadavky Európskych olympijských výborov povinnosť zabezpečiť vykonanie dopingových kontrol aj na tomto mládežníckom podujatí. Celkový počet odberov v Banskej Bystrici bude 168 až 175. Možno je to prekvapujúco vysoký počet, keďže ide o vekovo mladšiu kategóriu. Zámerom však je, aby boli títo budúci vrcholoví športovci pripravení na dopingové kontroly,“ uviedla na úvod štvrtkovej tlačovej konferencie v dejisku EYOF riaditeľka Antidopingovej agentúry SR (SADA) Žaneta Csáderová.
Dopingové kontroly sú pre drvivú väčšinu športovcov na EYOF 2022 novinkou v ich doterajších kariérach. „Približne len desať percent účastníkov má už nejaké skúsenosti s dopingovými kontrolami. Aj preto je pre nás dôležité vzdelávanie, aby vedeli, ako to vlastne celé prebieha. Až potom nasleduje odber. Tie sa robia vo všetkých desiatich športových odvetviach, v ktorých sa súťaží v Banskej Bystrici. V priemere je to 30 odberov denne,“ pokračovala Csáderová, ktorá zároveň upozornila ešte na jednu podstatnú vec: „V tejto súvislosti je dôležitý prístup dopingových komisárov k mladým športovcov. Aj preto je zámer vyslať tých skúsených, aby mládežníci nemali z toho traumu. V porovnaní s kontrolami dospelých je zabezpečený aj väčší dozor, okrem komisára dohliada pri kontrole aj iná osoba.“
Vzorky z dopingových testov na EYOF 2002 sa budú vyhodnocovať akreditovanom laboratóriu v rakúskom Seibersdorfe. Výsledky budú do desiatich dní, takže až po skončení podujatia môžu byť známi prípadní dopingoví hriešnici.
Antidopingová agentúra SR sa zameriava aj na osvetu nahlasovania dopingu v športe. „Sme si vedomí, že ide o citlivú záležitosť. Aj preto existuje možnosť nahlasovať podozrenia z dopingu na domácej či medzinárodnej úrovni anonymne. Je to veľmi účinný a efektívny nástroj. Na podnety z porušenia antidopingových pravidiel vieme reagovať a prípadne začať vyšetrovanie. Nie je naším zámerom len naháňať hriešnikov, ale snažíme sa chrániť čistý šport,“ dodala Csáderová.
SADA sa snaží prispieť aj k prevencii. Pre športovcov je k dispozícii portál, kde môžu zistiť, či konkrétny liek alebo výživový doplnok nie sú medzi zakázanými. Pričom každý dostane odpoveď písomne.
Keďže doping sa čoraz viac stáva súčasťou tínedžerov. SADA pri príležitosti EYOF 2022 urobila prieskum na stredných školách. Podľa neho až 22 percent študentov si myslí, že doping nie je podvod a 12 percent uviedlo, že by mal byť povolený. Výsledky sú zarážajúce a len potvrdili, že zakázané látky sa stávajú čoraz väčšou hrozbou aj pre laickú verejnosť. „Myslíme si, že to čiastočne súvisí so spoločenskou situáciou a dobou, v akej žijeme. Podvádzanie je veľký celospoločenský problém a aj z toho dôvodu si mladí ľudia môžu myslieť, že je to v poriadku,“ poznamenala Csáderová.
Ďalší nešvár rozmáhajúci sa medzi mládežou je konzumácia extrémneho množstva energetických nápojov, užívanie žuvacieho tabaku, nesprávna kombinácia výživových doplnkov a dokonca aj užívanie liekov proti úzkosti. „Žiaľ, je to módny trend. Žuvací tabak bol v minulosti fenomén v kolektívnych športoch, ale postupne sa stal populárny. Energetické nápoje užívajú najmä deti, ktoré sa veľmi málo hýbu, pričom tvrdia, že ich nepijú pre väčšiu výdrž, ale z dôvodu, lebo im chutia… Obsahujú kofeín, ktorý je stimulant. Ak je srdce nadmerne namáhané dlhodobo, môže to mať chronické dôsledky. Cukor zase môže prispieť k rozvoju cukrovky. Lieky proti úzkosti sú ďalšia módna záležitosť, podobne ako to bolo s fajčením, pitím alkoholu či energetických nápojov, ktorý so sebou prináša nežiadúce účinky,“ uviedol Tomáš Pagáč, vedúci oddelenia testovania a prevencie Antidopingovej agentúry SR.
Na hrozby a nebezpečenstvá číhajúce na tínedžerov upozornila aj ambasádorka EYOF Anastasia Kuzminová. „Na deti treba dávať pozor, ale nie iba strážením a kontrolovaním, lebo to nemajú rady. Treba však dohliadať, aby nám vyrastala zdravá generácia. Netreba ich rozdeľovať na športovcov či nešportovcov, lebo ide o zdravie našich detí. Veľa z neduhov užívajú len z dôvodu, že sa snažia zaradiť medzi svojich rovesníkov, aby boli sa cítili súčasťou komunity alebo kolektívu. Ja som sa vždy snažila ukázať, čoho je moje telo schopné aj bez podpory rôznych prostriedkov, hoci tie sú vo vrcholovom športe nutnosťou, ale len po konzultácii ich užívania s lekárom či trénerom. Keď som ja prichádzala do vrcholového športu, mne tréner povedal, že čím dlhšie si budem dávať len oriešky, med a sušené broskyne v kombinácii s C-vitamínom, tým dlhšie bude moje telo čisté. Nie všetko, čo je módne, je aj bezpečné. Žijeme uponáhľanú dobu, do nášho tela sa často nedostávajú správne látky cez potravu, preto by sme si nemali ubližovať alkoholom, tabakom, nikotínom, liekmi a pod. Naopak, mali by sme im povedať nie!“ vyhlásila trojnásobná olympijská víťazka v biatlone.
23. marca 2023
Hviezdy budúcnosti pokrstili publikáciu EYOF Keď športové srdce zažiari
Atlétka Lenka Gymerská a tenista Daniel Balaščák pokrstili v Slovenskom olympijskom a športovom múzeu oficiálnu publikáciu Európskeho olympijského festivalu mládeže Banská Bystrica 2022 s titulom Keď športové srdce zažiari. Pamätnica z autorského pera Andrey Zererovej a s grafickým stvárnením Petra Bučeka na 192 stranách v 23 kapitolách mapuje vznik myšlienky kandidatúry a organizácie EYOF na Slovensku, neľahkú cestu organizačného výboru cez […]
15. augusta 2022
EYOF 2022 v Banskej Bystrici premietnutý v číslach
Európsky olympijský festival mládeže v Banskej Bystrici priniesol počas siedmich dní svojho trvania (24. – 30. 7. 2022) nespočetné množstvo skvelých športových súbojov i zážitkov budúcich hviezd desiatich športových odvetví, z toho troch kolektívnych, v ktorých pod Urpínom a blízkom okolí súťažila mládež – väčšinou od 14 do 18 rokov. Zaujímavé čísla súvisiace s usporiadaním […]
31. júla 2022
Medailová bilancia: Taliani si podmanili EYOF, Slováci najlepší v tenise
Európsky olympijský festival mládeže 2022 v Banskej Bystrici je na konci. Medailovú bilanciu dominantne ovládli reprezentanti Talianska, ktorí získali 47 cenných kovov – 21 zlatých, 12 strieborných a 14 bronzových. Taliani uspeli v šiestich športoch: plávaní, atletike, džude, športovej gymnastike, volejbale a cyklistike. Ich najväčšou doménou bol prvý spomenutý šport. Z bazéna na Štiavničkách si […]