GENERÁLNY PARTNER
HLAVNÝ PARTNER
PARTNERI / PRODUKTOVÍ PARTNERI
MEDIÁLNI PARTNERI
INŠTITUCIONÁLNI PARTNERI
POD ZÁŠTITOU

Netypická štafeta sa divákom páči, názory atlétov sa rôznia

piatok, 29 júl 2022

Jednou z atletických disciplín na Európskom olympijskom festivale mládeže v Banskej Bystrici je aj takzvaná švédska štafeta. Štyria atléti jedného tímu bežia postupne 100, 200, 300 a 400 metrov. „Tieto štafety sú pomerne novinkou na vrcholných podujatiach, ale pamätníci atletiky si spomínajú, že sa niekedy behali aj u nás. Rekordy máme aj v našich tabuľkách. Niekedy sa to síce behalo opačne, teda najskôr 400, potom 300, 200 a 100 metrov,“ uviedol k tejto disciplíne generálny sekretár Slovenského atletického zväzu Vladimír Gubrický, ktorý má na starosti všetko spojené s atletikou na EYOF. „Je to napínavejšie, keď sa disciplína končí dlhým behom, lebo za posledné kolo je ešte možné obehnúť súperov.“
Gubrickému sa pozdáva zaradenie tejto disciplíny do programu. Podľa jeho slov si získava popularity, čo vidieť aj na ohlase divákov. Páči sa mu, že sú zapojení šprintéri aj štvorstovkári.

U športovcov sa názory na netypickú štafetu líšia. Slovák Róbert Pecko, ktorý v slovenskom kvartete bežal 300 metrov, tvrdí, že to nie je veľmi obľúbená disciplína. „Ja mám radšej 4 x 100 metrov,“ poznamenal zase jeden z talianskych bežcov, ktorí v piatok ráno vyhrali druhý rozbeh a postúpili do finále. Jeho tímový kolega má však iný názor: „Tu máme rôzne typy šprintérov. Je ťažšie nájsť štyroch, ktorí dobre zabehnú štafetu na 100 metrov. Bez týchto pretekov by niekedy bolo ťažšie vyskladať tím na štafetu.“

Chlapčenské aj dievčenské finále v tejto disciplíne je v pláne v sobotu o 10.45, respektíve o 11.15 h. „Šprintér musí bežať naplno svoj úsek, ale štvorstovkár si musí správne rozložiť sily,“ poznamenal k taktike v tejto disciplíne Gubrický. „Štvrtý bežec si musí veľmi dobre rozmyslieť, ako pobeží ten posledný  a rozhodujúci úsek. Veľmi dôležité sú aj odovzdávky štafetového kolíka. Pri nich sa dá veľa stratiť, ale aj veľa získať.“

Svetová a európska atletika skúša v štafetách rôzne varianty s cieľom zatraktívniť kráľovnú športov. „Štafety sú veľmi populárne. Atletika je síce individuálny šport, ale športovci sú mladí ľudia, ktorí sú takto v kolektíve. Štafeta združuje všetkých,“ hodnotil prínos Gubrický, manažér atletiky na EYOF. „Sú súčasťou tímu, ktorý musí spolupracovať, nacvičovať si odovzdávky a byť ako jeden organizmus, aby dosiahli nejaký úspech. Niekedy to vyjde tak, že aj tí, ktorí nie sú individuálne hviezdy, vedia štafetu zabehnúť veľmi dobre. Niekedy tam hrá rolu aj chémia. Zabojujú jeden za druhého a naštartuje ich to a dokážu dosiahnuť úspech. Pokojne môže prísť aj menšia krajina a dokáže prekvapiť pekným výsledkom.“
Dôležitosť tímovej práce vyzdvihli aj talianski bežci. Bežali štafetu v tejto podobe prvýkrát a dobre to podľa ich slov
dopadlo vďaka spolupráci.

Prial by si Vladimír Gubrický švédsku štafetu aj na olympijských hrách alebo iných seniorských podujatiach? „Ťažko povedať, disciplín je dosť. Na vrcholných podujatiach sa skôr hľadajú spôsoby, ako nenavyšovať počty. Na MS a ME sú limity účastníkov na disciplínu. Neviem, som skôr skeptický, či sa podarí doplniť program o ďalšiu disciplínu. Musela by nejaká iná ustúpiť.“

Gubrický je skúsený atletický funkcionár a doterajší priebeh atletických súťaží na EYOF si pochvaľuje: „Ja som veľmi príjemne prekvapený, koľko ľudí chodí na atletiku, nie je to u nás zvykom. Nemali sme tu viacdňové vrcholné európske dráhové podujatie. O dva roky nás čakajú majstrovstvá Európy dorastencov. Je pre mňa veľkým povzbudením, že si sem ľudia našli cestu.“

Tešil ho aj medailový úspech bežkyne Gymerskej a skokanky o žrdi Šimkovej. „Včera bol štadión zaplnený a vyzeralo to ako na krásnych veľkých atletických pretekoch. Bol to slovenský večer, dve medaily pre nás sú výborné. Trochu nečakané, ale o to vzácnejšie. Dievčatá majú veľký potenciál ďalej rásť. Pre divákov aj členov tímu bolo krásne vidieť na stupni víťazov slovenské pretekárky.“

Atletické súťaže pripravil tím ľudí zo Slovenského atletického zväzu. „Zapojili sme okolo 150 rozhodcov SAZ. Celkovo s dobrovoľníkmi a technickými čatami tu máme cez 200 ľudí. Je to taký živý organizmus. Každý musí vedieť, čo má robiť,“ chválil Gubrický svoj tím. „Zorganizovať súťaže, meniť jednotlivé disciplíny, kde sa nám striedajú výšky, žrde, diaľky, všetko sa musí pripraviť vždy na čas. Tím je perfektný. Vo štvrtok technickí delegáti konštatovali, že sú mimoriadne spokojní s tým, ako funguje naše technické zabezpečenie a naši rozhodcovia, pretože to bolo profesionálne zvládnuté.“

Atletický úspech v Banskej Bystrici je zároveň prísľubom, že Slovensko sa môže úspešne zhostiť organizácie dorasteneckých majstrovstiev Európy v roku 2024, na ktorých by sa mal zúčastniť dvojnásobný počet atlétov.

23. marca 2023

Hviezdy budúcnosti pokrstili publikáciu EYOF Keď športové srdce zažiari

Atlétka Lenka Gymerská a tenista Daniel Balaščák pokrstili v Slovenskom olympijskom a športovom múzeu oficiálnu publikáciu Európskeho olympijského festivalu mládeže Banská Bystrica 2022 s titulom Keď športové srdce zažiari. Pamätnica z autorského pera Andrey Zererovej a s grafickým stvárnením Petra Bučeka na 192 stranách v 23 kapitolách mapuje vznik myšlienky kandidatúry a organizácie EYOF na Slovensku, neľahkú cestu organizačného výboru cez […]

15. augusta 2022

EYOF 2022 v Banskej Bystrici premietnutý v číslach

Európsky olympijský festival mládeže v Banskej Bystrici priniesol počas siedmich dní svojho trvania (24. – 30. 7. 2022) nespočetné množstvo skvelých športových súbojov i zážitkov budúcich hviezd desiatich športových odvetví, z toho troch kolektívnych, v ktorých pod Urpínom a blízkom okolí súťažila mládež – väčšinou od 14 do 18 rokov. Zaujímavé čísla súvisiace s usporiadaním […]

31. júla 2022

Medailová bilancia: Taliani si podmanili EYOF, Slováci najlepší v tenise

Európsky olympijský festival mládeže 2022 v Banskej Bystrici je na konci. Medailovú bilanciu dominantne ovládli reprezentanti Talianska, ktorí získali 47 cenných kovov – 21 zlatých, 12 strieborných a 14 bronzových. Taliani uspeli v šiestich športoch: plávaní, atletike, džude, športovej gymnastike, volejbale a cyklistike. Ich najväčšou doménou bol prvý spomenutý šport. Z bazéna na  Štiavničkách si […]

Všetky správy