HLAVNÝ PARTNER
PARTNERI / PRODUKTOVÍ PARTNERI
MEDIÁLNI PARTNERI
INŠTITUCIONÁLNI PARTNERI
ZÁŠTITU NAD PODUJATÍM PREVZALI

Slovenské tímy už poznajú svojich súperov na EYOF 2022 v Banskej Bystrici

piatok, 29 apríl 2022

V Banskej Bystrici počas stretnutia vedúcich výprav vyžrebovali súťaže, ktoré budú súčasťou programu Európskeho olympijského festivalu mládeže EYOF od 24. do 30. júla 2022. Technickí delegáti oficiálne schválili žrebovanie skupín v basketbale, hádzanej,  volejbale a športovej gymnastike. Celkovo sa na EYOFe bude súťažiť v desiatich športoch.

Slovensko ako usporiadateľská krajina má miesto vo všetkých tímových súťažiach. „Sme radi, že naša reprezentácia nebude chýbať v Banskej Bystrici v žiadnom z kolektívnych športov. V júli sa k nám zíde to najlepšie, čo európska hádzaná, volejbal a basketbal v daných vekových kategórií ponúka. Pevne verím, že okrem získaných skúseností si naši športovci vybojujú aj skvelý výsledok,“ povedal športový riaditeľ EYOF 2022 Marek Majerčák.

Obe slovenské hádzanárske družstvá budú účinkovať v A-skupine. Chlapci pod vedením Martina Spuchláka budú hrať v „áčku“ spolu s Nemcami, Slovincami a Portugalčanmi. Dievčatá, ktoré vedie Ľuboš Hepner, si v základnej skupine zmerajú sily s rovesníčkami z Dánska, Maďarska a Rumunska. „Pre oba naše výbery je to prvý vážny turnaj na ceste za získavaním skúseností na reprezentačnej úrovni. Pôjde o ročníky narodenia 2005 a 2006. Dievčatá budú hrať v Detve, chlapci majú svoju skupinu vo Zvolene. Uvidíme najlepšie tímy Európy, čakajú nás kvalitné zápasy, ktoré budú veľkou previerkou toho, ako sme na tom v porovnaní s ostatnými krajinami v tejto vekovej kategórii,“ povedal Jaroslav Holeša, prezident Slovenského zväzu hádzanej.

Obe slovenské volejbalové reprezentácie sa v základnej skupine stretnú s favoritmi z Talianska. Volejbalová hala v Slovenskej Ľupči bude hostiť turnaj dievčat, v ktorom sa okrem talianskych favoritiek stretnú v skupine B aj veľmi silné reprezentácie Srbska a Slovinska.  „Očakávam volejbal najvyššej kvality, pretože okrem Slovenska sa turnaja zúčastní 7 najlepších tímov z Európy. Všetci dúfame, že sa náš národný tím umiestni čo najlepšie. V súťaži dievčat sa musíme najviac obávať favoritiek z Talianska a Srbska, ktoré sa pred niekoľkými mesiacmi zúčastnili majstrovstiev sveta,“ zhodnotil žreb súťaže Marek Prokeš, manažér EYOF a technický riaditeľ Slovenskej volejbalovej federácie. Chlapčenskú časť turnaja bude hostiť hala vo Zvolene, kde sa okrem najväčších favoritov z Talianska slovenskí volejbalisti stretnú v skupine A aj s Nemcami a Bulharmi,“ uzavrel Prokeš.

V basketbalových súťažiach boli oba slovenské tímy vyžrebované do skupiny B. V basketbalovej hale UNB sa stretnú slovinské, španielske a maďarské dievčatá s domácim tímom, zatiaľ čo v basketbalovej hale Badín sa chlapci stretnú s Litvou, Srbskom a Slovinskom.  „Súťažiť na EYOF znamená možnosť zahrať si proti najlepším tímom z Európy. Bude to veľmi cenná skúsenosť. Veríme, že sa v silnej konkurencii nestratíme, aj keď nepatríme medzi favoritov turnaja,“ uviedol jeden z našich basketbalových reprezentantov Richard Ondruš.

Okrem tímových športov vyžrebovaliradia súťažiacich krajín na jednotlivých náradiach v športovej gymnastike. „Je dôležité, aby tímy vedeli, proti komu súťažia. V nasledujúcich troch mesiacoch sa môžu sústrediť na prípravu na súboj proti trom konkrétnym súperom. Zároveň je to pre nás ako organizačný výbor signál, že podujatie a prípravy sa posunuli do záverečnej fázy a o necelé tri mesiace bude 2500 športovcov bojovať o cenné kovy a svoje najväčšie úspechy v doterajšej športovej kariére,“ uzavrel Majerčák.

17. mája 2022

Stovky preškolených dobrovolníkov sú pripravení na EYOF

Druhá polovica minulého týždňa patrila v Banskej Bystrici dobrovoľníkom. V meste pod Urpínom se zišlo 700 dobrovoľníkov, aby poslední júlový týžden pomohli s organizáciou Európskeho olympijského festivalu mládeže. Pozrite sa, ako vyzeralo školenie, na ktorom sa zúčastnili dobrovoľníci vo veku od 16 do 76 rokov. Highlight video: Hymna Nasťa Kuzminová Júlia Jančíková Ján Nosko Peter […]

13. mája 2022

Hviezdy EYOFu #5 – Viola Hambidge

Necelé tri mesiace zostávajú do najväčšieho Európskeho olympijského festivalu mládeže. Rada športovcov má už splnené kvalifikačné limity a s kľudom sa pripravujú na vrchol ich doterajšej športovej kariéry. Jednou z nic je estónska atlétka Viola Hambidge. Estónska bežkyňa na stredné trate oslávi 15. júla 16. narodeniny. Medzi “púlkařmi” bude patriť k najväčím ašpirantkám na titul, […]

12. mája 2022

Dobrovoľníci – základný pilier EYOF Banská Bystrica 2022

Stovky dobrovoľníkov dorazili do Banskej Bystrice. Neoddeliteľnou súčasťou veľkých športových podujatí sú dobrovoľníci. Rovnako to bude od 24. do 30. júla 2022 v Banskej Bystrici na XVI. letnej edícii Európskeho olympijského festivalu mládeže. V týždni od 12. do 14. mája sa pod Urpínom zišlo vyše 700 dobrovoľníkov, aby sa dozvedeli konkrétne informácie k ich vybranej […]

Všetky správy