GENERÁLNY PARTNER
HLAVNÝ PARTNER
PARTNERI / PRODUKTOVÍ PARTNERI
MEDIÁLNI PARTNERI
INŠTITUCIONÁLNI PARTNERI
POD ZÁŠTITOU

Basketbalové double získali Francúzi, volejbalové Taliani

sobota, 30 júl 2022

Kolektívne športy na Európskom olympijskom festivale mládeže 2022 uzavreli športové zápolenie na multišportovom podujatí v Banskej Bystrici a okolí. Basketbal bol v réžii tímov z Francúzska. Triumfovať sa podarilo chlapcom aj dievčatám. Nádejní mladíci z krajiny galského kohúta zdolali vo finále hráčov Litvy 78:66. Na turnaji vyhrali všetky zápasy, keď zdolali rovesníkov zo Slovinska, Nemecka, Turecka a aj Chorvátska. Bronz získali Nemci.
Rovnako sa darilo aj Francúzkam, ktoré si vo finále poradili s rivalkami zo Španielska pomerom 68:48. Na ceste za zlatom takisto zdolali všetky protivníčky. Z bronzu sa tešia Maďarky.
Francúzsky basketbalový víťazný kúsok sa podaril aj Talianom vo volejbale. Chlapci pokorili v súboji o celkové prvenstvo Bulharov jasne 3:0 na sety. Na turnaji boli úplne dominantní, nestratili ani jeden set. Bronz si odniesli Česi, ktorí za výraznej podpory fanúšikov zdolali v boji o medailu Turkov 3:1.
V dievčenskom turnaji v Slovenskej Ľupči najlepšie obstáli takisto reprezentantky z Apeninského polostrova. Taliansko vo finále zdolalo Turecko 3:1. Ich cesta za zlatom nebola tak jednoznačná ako u ich reprezentačných kolegov. Svoj prvý zápas na turnaji proti Srbsku prehrali 1:3, ale odvtedy až do finále nestratili ani jeden set. Tretie skončili Poľky, ktoré vyhrali nad Srbkami.
V hádzanej mali šancu na dvojnásobný triumf Dáni. Aj chlapci aj dievčatá hrali finále, ale oba výbery ťahali v rozhodujúcich dueloch za kratší koniec. Mladých dánskych hádzanárov zdolali vo veľmi dramatickom dueli Nemeci, ktorí dosiahli víťazný gól v poslednej sekunde (29:28). Tretí skončili Portugalci.
Víťazkami hádzanárskeho turnaja dievčat na EYOF 2022 sa stali Maďarky, ktoré pokorili Dánky 30:26. Bronz získali Nórky.
Slovenské reprezentácie v kolektívnych športoch nemajú za sebou príliš úspešné turnaje. V basketbale skončili oba výbery na poslednom ôsmom mieste. V súboji o siedme priečku podľahli chlapci Srbom (51:76), dievčatá nestačili o tri body na Nemky (56:59).
Najúspešnejším výberom boli volejbalistky, ktoré obsadili piatu pozíciu. V zápase o konečné umiestnenie zdolali Slovinky 3:0 na sety. Rovnakým skóre zdolali deň predtým Rumunky. Mrzieť ich môžu tri prehry v základnej skupine, kde uhrali len set.
Slovenskí volejbalisti uzatvárali po prehre s výberom Belgicka poradie turnaja, ktorý im nevyšiel. V piatich zápasoch uhrali len set.
V hádzanej sa chlapcom podarilo vyhrať stretnutie o siedme miesto, keď Slovincov zdolali vďaka obratu 23:22. Dievčatá vo svojom poslednom stretnutí podľahli Rumunsku 27:39 a obsadili ôsmu priečku.

23. marca 2023

Hviezdy budúcnosti pokrstili publikáciu EYOF Keď športové srdce zažiari

Atlétka Lenka Gymerská a tenista Daniel Balaščák pokrstili v Slovenskom olympijskom a športovom múzeu oficiálnu publikáciu Európskeho olympijského festivalu mládeže Banská Bystrica 2022 s titulom Keď športové srdce zažiari. Pamätnica z autorského pera Andrey Zererovej a s grafickým stvárnením Petra Bučeka na 192 stranách v 23 kapitolách mapuje vznik myšlienky kandidatúry a organizácie EYOF na Slovensku, neľahkú cestu organizačného výboru cez […]

15. augusta 2022

EYOF 2022 v Banskej Bystrici premietnutý v číslach

Európsky olympijský festival mládeže v Banskej Bystrici priniesol počas siedmich dní svojho trvania (24. – 30. 7. 2022) nespočetné množstvo skvelých športových súbojov i zážitkov budúcich hviezd desiatich športových odvetví, z toho troch kolektívnych, v ktorých pod Urpínom a blízkom okolí súťažila mládež – väčšinou od 14 do 18 rokov. Zaujímavé čísla súvisiace s usporiadaním […]

31. júla 2022

Medailová bilancia: Taliani si podmanili EYOF, Slováci najlepší v tenise

Európsky olympijský festival mládeže 2022 v Banskej Bystrici je na konci. Medailovú bilanciu dominantne ovládli reprezentanti Talianska, ktorí získali 47 cenných kovov – 21 zlatých, 12 strieborných a 14 bronzových. Taliani uspeli v šiestich športoch: plávaní, atletike, džude, športovej gymnastike, volejbale a cyklistike. Ich najväčšou doménou bol prvý spomenutý šport. Z bazéna na  Štiavničkách si […]

Všetky správy