GENERÁLNY PARTNER
HLAVNÝ PARTNER
PARTNERI / PRODUKTOVÍ PARTNERI
MEDIÁLNI PARTNERI
INŠTITUCIONÁLNI PARTNERI
POD ZÁŠTITOU

Primátor B. Bystrice Ján Nosko: Trúfli by sme si aj na zimný EYOF

sobota, 30 júl 2022

Európsky olympijský festival mládeže 2022 dospel do svojho záverečného dňa. Predstavitelia organizačného výboru si sobotňajšom brífingu so zástupcami médií pochvaľovali priebeh podujatia. Pozitívne dojmy mal aj Spyros Capralos. „Bol to fantastický týždeň v Banskej Bystrici,“ vyjadril sa šéf Európskych olympijských výborov (EOV).

Spokojný bol aj primátor Banskej Bystrice a prezident organizačného výboru EYOF 2022 Ján Nosko: „Som veľmi rád, že po troch rokoch príprav najväčšieho multišportového podujatia na Slovensku máme za sebou veľmi úspešný týždeň. Odozva zo strany členov EOV je veľmi dobrá. Myslím si, že mesto a región ožili mladosťou a športom. Teší ma aj návštevnosť, prístup dobrovoľníkov, ktorí so žiariacimi očami vítali všetkých návštevníkov,“ ďakoval všetkým, ktorí priložili ruku k dielu.
„Inšpirujúci je aj koncept EYOF parku. Päť športovísk na jednom mieste môže byť do budúcnosti inšpiráciou pre ďalšie krajiny. Teší ma, že aj malé mesto Banská Bystrica dokáže konkurovať veľkým. Išli sme do toho v duchu sloganu  ´Pripravení zažiariť´ a myslím, že sa nám to podarilo,“ povedal Nosko.

Pozitívnou správou je, že na EYOF 2022 sa nevyskytli žiadne vážne zranenia. Len jedna cyklistka musela ísť na noc do nemocnice. Spyros Capralos bol vďačný aj za to, že sa podarilo udržať pod kontrolou covidovú situáciu. Počas celého festivalu zaznamenali menej ako desať prípadov.

Európsky olympijský festival mládeže na Slovensku bol špecifický aj tím, že prvýkrát sa na ňom zúčastnilo viac dievčat ako chlapcov. Šéf EOV ako zaujímavosť pridal historicky prvú medailu Malty v podaní bežca na 400 m Mathewa Galeu, ako aj bronz moldavského atléta Denisa Cutcovečiho, ktorého otec štartoval na EYOF v roku 1995. O šport mladých bol záujem. Návštevnosť atakovala hranicu 150-tisíc, fanzónu navštívilo 60-tisíc ľudí. Všetky rekordy prekonalo aj živé internetové vysielanie.

Športového riaditeľa EYOF 2022 Mareka Majerčáka prekvapila vysoká kvalita výkonov športovcov, aj preto považuje podujatie za veľmi úspešné. Za najnáročnejšiu označil prípravu gymnastických priestorov. Na zimný štadión muselo priviezť náradie až deväť kamiónov. Jednoduchá nebola príprava podmienok pre atlétov, keďže všetko museli robiť na dvakrát – okrem hlavného štadióna bolo potrebné nachystať aj tréningový.

Veľkú spokojnosť vyslovil aj výkonný riaditeľ organizačného výboru EYOF 2022 Peter Hamaj. „Nikto z nás neveril, že sa dá toto zorganizovať bez závažných chýb a problémov,“ uviedol Hamaj, ktorý sa vyjadril, že je hrdý na organizačný výbor. Jeho úspešnosť ohodnotil na 99 percent.

A práve vydarená organizácia núka príležitosť aj pre budúcu spoluprácu. „Viem, že ste schopní usporiadať aj zimnú edíciu a som si istý, že Banská Bystrica a Slovensko budú mať možnosť zažiariť opäť, tentokrát na snehu,“ vyhlásil šéf EOV Spyros Capralos.

Tejto myšlienke sa nebráni ani primátor Nosko: „Som presvedčený, že máme na to, aby sme aj v budúcnosti dokázali zorganizovať takéto veľké podujatie. Sú tu ľudia, ktorí to vedia zabezpečiť do posledného detailu,“ hovoril s dôverou banskobystrický primátor. „Zimný EYOF je veľkosťou možno polovicou letného, možno by sme si trúfli aj na toto podujatie. Vyžaduje to určitú infraštruktúru. Problémom sú snehové podmienky, ktoré by boli limitujúce, ale myslím si, že Banská Bystrica má na to, aby zorganizovala aj takéto veľké podujatie.“

23. marca 2023

Hviezdy budúcnosti pokrstili publikáciu EYOF Keď športové srdce zažiari

Atlétka Lenka Gymerská a tenista Daniel Balaščák pokrstili v Slovenskom olympijskom a športovom múzeu oficiálnu publikáciu Európskeho olympijského festivalu mládeže Banská Bystrica 2022 s titulom Keď športové srdce zažiari. Pamätnica z autorského pera Andrey Zererovej a s grafickým stvárnením Petra Bučeka na 192 stranách v 23 kapitolách mapuje vznik myšlienky kandidatúry a organizácie EYOF na Slovensku, neľahkú cestu organizačného výboru cez […]

15. augusta 2022

EYOF 2022 v Banskej Bystrici premietnutý v číslach

Európsky olympijský festival mládeže v Banskej Bystrici priniesol počas siedmich dní svojho trvania (24. – 30. 7. 2022) nespočetné množstvo skvelých športových súbojov i zážitkov budúcich hviezd desiatich športových odvetví, z toho troch kolektívnych, v ktorých pod Urpínom a blízkom okolí súťažila mládež – väčšinou od 14 do 18 rokov. Zaujímavé čísla súvisiace s usporiadaním […]

31. júla 2022

Medailová bilancia: Taliani si podmanili EYOF, Slováci najlepší v tenise

Európsky olympijský festival mládeže 2022 v Banskej Bystrici je na konci. Medailovú bilanciu dominantne ovládli reprezentanti Talianska, ktorí získali 47 cenných kovov – 21 zlatých, 12 strieborných a 14 bronzových. Taliani uspeli v šiestich športoch: plávaní, atletike, džude, športovej gymnastike, volejbale a cyklistike. Ich najväčšou doménou bol prvý spomenutý šport. Z bazéna na  Štiavničkách si […]

Všetky správy