GENERÁLNY PARTNER
HLAVNÝ PARTNER
PARTNERI / PRODUKTOVÍ PARTNERI
MEDIÁLNI PARTNERI
INŠTITUCIONÁLNI PARTNERI
POD ZÁŠTITOU

Hádzaná

 

Veková kategória: 2005/2006

Súťaže: Turnaj chlapcov (8 tímov, Slovensko automaticky kvalifikované), turnaj dievčat (8 tímov, Slovensko automaticky kvalifikované)

Športoviská: Hádzanárska hala Zvolen, Hádzanárska hala Detva

Kvalifikované tímy:

Chlapci

GER Nemecko
CRO Chorvátsko
ESP Španielsko
SLO Slovinsko
DEN Dánsko
POR Portugalsko
ISL Island
SVK Slovensko

Dievčatá

HUN Maďarsko
GER Nemecko
DEN Dánsko
CRO Chorvátsko
NOR Nórsko
ROU Rumunsko
MNE Čierna Hora
SVK Slovensko

 

Hádzaná je tímový šport, v ktorom sú na ihrisku v jednom družstve vždy siedmi hráči (zvyčajne šesť v poli a jeden brankár). Hádzaná sa hrá na ihrisku s rozmermi 40 x 20 metrov, na každom konci je bránka. Pred každou bránkou je 6-metrová zóna, v ktorej sa môže hýbať iba brankár. Góly platia iba po strelách mimo bránkoviska. Tím, ktorý strelí viac gólov, sa stáva víťazom zápasu.

Hádzanú vymyslel dánsky učiteľ telesnej výchovy Holger Nielsen koncom 19. storočia v roku 1898. Hádzanárske pravidlá vypracovali Max Heiser, Karl Schelenz a Erich Konigh v roku 1917. Prvý medzinárodný zápas odohrali muži v roku 1925, ženy sa prvýkrát na medzinárodnej úrovni stretli v roku 1930.

 

FAKTY A ČÍSLA
- Až do konca 50. rokov 20. storočia sa hádaná hrala na futbalovom ihrisku s 11 hráčmi, až neskôr sa pristúpilo k zmenšeniu ihriska i úprave počtu hráčov.
- Mužská hádzaná mala premiéru na olympijských hrách už v Berlíne 1936, potom sa predstavila až na olympijských hrách 1972 v Mníchove a odvtedy je ich stálou súčasťou.
- Ženy sa pridali na letných olympijských hrách v Montreale v roku 1976.

Športoviská
Hádzanárska hala Detva (turnaj v hádzanej dievčat)
Hádzanárska hala Zvolen (TURNAJ V HÁDZANEJ CHLAPCOV)